Ana sayfa Gündem 16 Ekim Evde Bakım Maaşı Yatan İller

16 Ekim Evde Bakım Maaşı Yatan İller

120
0
PAYLAŞ

16 Ekim evde bakım maaşı yatan illerin tamamı yazımızda yer almaktadır. Evde bakım maaşları her ilde aynı anda yatmıyor. Gün gün, yatan iller genişliyor. Yaklaşık 10 günlük süreç içerisinde de tüm illerde hesaplara geçmiş oluyor.

16 Ekim evde bakım maaşı yatan iller güncel olarak 44 tane. 37 şehir henüz yatmadı. İlerleyen günlerde de bu 37 şehrin evde bakım maaşı yatan iller arasında yer alması bekleniyor.

16 Ekim Evde Bakım Maaşı yatan iller arasında İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara gibi büyükşehirler yer alıyor. Her evde bakım maaşı yatan iller listesinde ilk sırada yer alan Tokat, yine ilk evde bakım maaşı yatan şehir olmasıyla dikkat çekiyor. 2. Amasya, 3.Aksaray, 4.Diyarbakır, 5.Hatay, 6.Bolu diye giden evde bakım maaşı yatan iller sıralaması hemen alt bölümdeki görselde yer almaktadır.

16 Ekim Evde Bakım Maaşı Yatan Şehirler

Evde bakım maaşı yatan şehirler her geçen gün artıyor. Şimdiye kadar 44 farklı yerde evde bakım maaşı yatmış durumda. Geriye kalan 37 şehirde ise yattığına dair resmi bir bilgi bulunmuyor. Bu şehirlerde de evde bakım maaşı yattığında listeye eklenecektir. Evde bakım maaşı yatan şehirler arasında yer alan 44 şehir şu şekilde:

Evde Bakım Maaşı Yatan Şehirler 1.Grup

Evde Bakım Maaşı Yatan Şehirler 2.Grup

Devlet tarafından özel bakım muhtacı olan, temel ihtiyacını gideremeyen kişilere bakan akrabalara evde bakım maaşı ödeniyor. Bu maaşla birlikte temel ihtiyaçlarını gideremeyen şahısların bakımlarının en iyi şekilde yapılması sağlanıyor.

Evde bakım maaşı, evde bakım parası, evde bakım aylığı gibi birçok türde adlandırılan bu söz konusu yardım parasının yatmasında belli bir gün bulunmuyor. Her şehre ödenek farklı günlerde gönderiliyor, ödeneğin farklı günlerde gönderilmesinden dolayı, hesaplara da farklı günlerde geçiyor.

Evde bakım maaşı yatan şehirler arasında kendi şehrinizi arıyorsanız, yukarıda yer alan görsele bakabilirsiniz. 16 Ekim evde bakım maaşı yatan iller bu şekildedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2018 yılında verilen zamlarla birlikte asgari ücrete bağlı olarak evde bakım maaşı miktarıda arttı. Zamlanan evde bakım maaşları engel oranına göre farklı tutarlarda veriliyor. Herkese sabit bir maaş verilmiyor.

Bu durumda 800.000 kişinin faydalandığı evde bakım maaşlarında ağır engelli raporu bulunanların 2018 yılı için geliri 967,27 TL alt sınır oluyor. Temmuz 2019 tarihinde bu alt sınırın 1.207 TL olması bekleniyor.

Evde bakım maaşları raporu %40 ila 69 arasında olan engelliler için 1.247 TL, raporu %70’den yukarı olanlar için 1.845 TL olarak verilmektedir. Her ay eksiksiz bir şekilde yatırılan evde bakım maaşını almak için temel ihtiyaçlarını karşılayamayan engelli olmak gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

Evde bakim maaşı için kişinin temel ihtiyaçlarını karşılayamaması ve tamamıyla bakıma muhtaç olması gerekiyor. Ailenin gelir durumu da bu kapsamda önem taşıyor. Eğer gelir durumu azami tutardan fazlaysa, evde bakım maaşı yardımı yapılmamaktadır.

Hastanın ağır engelli olduğunu gösteren sağlık raporunun gerekli birimlerce mühürlenmiş ve imzalanmış olması gerekiyor. Bu şartları karşılayanlar evde bakım maaşından yararlanabilirler.

BİR CEVAP BIRAK