Ana sayfa Gündem 200 Milyon Dolarlık Bitcoin Transferi İçin 0.1 Dolar Ücret Alındı!

200 Milyon Dolarlık Bitcoin Transferi İçin 0.1 Dolar Ücret Alındı!

86
0
PAYLAŞ

Finans dünyasının en büyük sorunlarından biri de para transferleridir. Para transfer ücretleri artık kripto paralarla birlikte tarihe karışıyor. Kim olduğu bilinmeyen bir Bitcoin kullanıcısının yapmış olduğu 29.999 Bitcoin’lik transferin karşılığında 0.1 $ ücret ödemesi bunun en büyük kanıtı oldu. 200 Milyon $ değerinde bir transfer için verilen 0.1 $’lık ücret, kripto paraların transfer ücretlerini de bitirecek olduğunun göstergesi.

Mevcut finansal düzen içerisinde yüksek tutarlarda para transferi gerçekleştirmek çok büyük sorunlar çıkarabiliyor. Bankaların haftasonu tatil yapmaları, iş günlerinde de EFT noktasında sadece mesai saatleri içerisinde gönderim yapmaları gibi birçok sıkıntının yanı sıra, transfer ücreti kesmeleri de can sıkan diğer bir durum oluyor.

Ademi merkeziyetçi bir ekonomik sistemin göstergesi olarak kendini gösteren kripto paralar, mevcut sistemde bulunan problemleri tamamen yok edecek gibi duruyor. Yakın zaman içerisinde bir Bitcoin kullanıcısının blok zincirinde yer alan transferi ise bunun en büyük göstergesi olarak öne çıkıyor.

Blok zinciri yapısı gereğince yatırımcılarının anonim olabildiği Bitcoin dünyasında gerçekleştirilen bu 29.999 Bitcoin transferi için 0.1 $transfer ücreti alındı. 29.999 Bitcoin toplam olarak 200.000.000 $’a eşit.

Bu kadar yüksek para transferleri, mevcut ekonomik düzen içerisinde çok yüksek transfer kesintilerine vesile olabiliyor. Şirketlerin arasında yapılan ödemelerin gerçekleştirilmesi, birçok prosedür olduğundan dolayı ayları geçebiliyor. Kripto paralarda ise işlemleri gerçekleştirmiş çok hızlı ve rahat bir şekilde ortaya çıkıyor.

Tek tıkla, tüm paranızı diğer hesaba aktarabiliyor, bunun için yüksek tutarlarda kesinti ödemiyorsunuz. 200 Milyon $ için 0.1 $ kesinti yapılıyor.

Mevcut düzende 1 Milyon $’lık bir transfer yapmak istiyorsanız 10.000 $’a yakın transfer ücreti ödemeniz gerekiyor. Şirketler bu masraflardan kurtulma amacıyla birçok alternatif arıyor. Bulunan yöntemlerin arasında birçok yolsuzluk, hortumculuk bulunuyor.

Kripto para dünyasının yakın gelecek içerisinde bu tarz yapılanmaları ve mevcut düzeni tamamen yok edeceği düşünülüyor.

Bitcoin hem dünya genelinde, hem de Türkiye’de çok sayıda kişi tarafından kullanılıyor. Git gide kullanımı yaygınlaşan Bitcoin, çok değerli bir kripto para olduğundan dolayı yüksek tutarlarda paraların yatırıma çevrilmesinde etkili oluyor.

 

BİR CEVAP BIRAK