Ana sayfa Teknoloji 2017 Yılında Dünya’da Öne Çıkan Teknolojik Olaylar

2017 Yılında Dünya’da Öne Çıkan Teknolojik Olaylar

56
0
PAYLAŞ
2017 de dünyada neler oldu
2017 de dünyada neler oldu

Petya virüsü patlak verdi!
Haziran ayının son günlerinde Rus hükümetinin çoğunluğuna sahip olduğu petrol şirketi Rosneft, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şirket sunucularının çok büyük bir siber saldırı altında olduğunu açıkladı. Aynı dönemde Ukraynalı uçak üreticisi Antonov’un da bazı banka, enerji şirketleri ve havaalanlarıyla birlikte siber saldırı altında olduğu bildirildi. Petya isimli virüs, Ukrayna ve Rusya’daki birçok holdingin işletim sistemine saldırı gerçekleştirdi. Siber saldırı tehditlerini erkenden belirleyen Rus IB şirketinin verilerine göre, virüsün, Rusya ve Ukrayna’nın petrol, telekomünikasyon ve finans şirketlerine siber saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırı daha sonra dünyada birçok daha yayıldı ve küresel reklam holding WPP de bu saldırılara maruz kaldı.

Elon Musk-Mark Zuckerberg’ün yapay zekâ tartışmaları
Temmuz ayının başlarında Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, birçok bilim insanının yaptığı gibi, yapay zekâdaki gelişme- lerden endişe duyduğunu açıkladı. Musk, ABD’deki eyaletlerin yapay zekâyı düzenleyen yasalar çıkarmaları gerektiğini söyleyerek, yapay zekânın insanlığın geleceği için tehlike barındırdığını getirdi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise “Bu konuyla ilgili görüşlerim gayet net. İyimserim. Hayırcıları ve kıyamet senaryosu uyduranları anlamıyorum. Gerçekten olumsuz ve bazı yönlerden de sorumsuz buluyorum” dedi. Musk’ın bu açıklamaya cevabı gecikmeden geldi ve şunları söyledi: “Bu konuyu Mark’la konuştum. Konuyu pek anlamıyor.”

Bitcoin’in önlenemez yükselişi
1 Ocak 2017’de 970 dolar olan kripto para Bitcoin’in 4 Aralık 2017’deki değeri 11 bin 167 dolar idi. Yani, 11 katı aşan bir artış bir söz konusu. Ocak 2016’daki ortalama fiyatı 366 dolar iken, Aralık 2016’daki fiyatı ise 967 dolar seviyesindeydi. Bu dönemdeki artış ise yaklaşık 3 kat oldu. Geçen yıl zaman zaman düzenleyici kurumlar ve merkez bankaları tarafından manipülatif olarak değerlendirilen Bitcoin, bu fiyat artışlarıyla dikkat çekmeyi başardı.

Uber’deki cinsel taciz skandalı
Piyasa fiyatı 70 milyar doları geçen taksi çağırma uygulaması Uber, bu değerle dünyadaki en değerli start-up olarak ele alınıyor. Fakat Uber geçen yılı çeşitli olumsuzluklarla kapattı. Bunların başında Şubat ayında patlak veren cinsel taciz skandalı oldu. Uber’de Kasım 2015’de konum güvenilirlik mühendisi olarak çalışmaya başlayan Susan Fowler, şirket içindeki cinsiyetçi yönetim tarzını açığa çıkaran bir blog yazısı yayımladı. Susan Fowler, göreve başladığı ilk günden itibaren cinsiyetçi bir yönetimle karşılaştığını iddia etti ve yöneticisinin şirket sohbet platformu üzerinden kendisini taciz etmeye başladığını belirtti. İddiaların araştırılmasının ardından Haziran’da Uber İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emil Michael ile ardından Uber CEO’su Travis Kalanick görevlerinden ayrıldı.

Dünyada ilk defa yapay zekâdan sorumlu bakan atandı
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kabinesinde yapay zekâdan sorumlu bakan atandı. 27 yaşındaki Omar Bin Sultan Al Olama, BAE Yapay Zekâ Bakanı olarak görev alacak. Genç bakanın gündemindeki konular arasında yapay zekânın kullanımı, teknolojik gelişmelere uyum ve gıda güvenliği de buluna- cak. Al Olama, daha önceki görevinde Başbakanlık’ta gelecekten sorumlu yönetici görevindeydi. BAE 2070 yılı vizyonu kapsamında teknolojiye çok ciddi yatırım yapıyor. BAE geçmişte drone, robot ve otonom araçlara yaptığı yatırımlarla dikkat çekmişti.

P&G ve Unilever, dijital reklam bütçelerinden kesintiye gitti
Hızlı tüketim ürünleri devleri P&G ve Unilever,geçtiğimiz yıl dijital reklam bütçelerinde 140 milyon dolar kesintiye gitti. Markaların yaptıkları bu kesintinin ardından platformlardan şeffaflık beklentisi öne çıktı. Zira, her iki marka da platformların yeteri kadar şeffaf olmadığını düşünüyor. Hatta, Unilever CMO’su Keith Weed Cannes Lions’da yaptığı konuşmada bu yöndeki talebini paylaşmıştı. Konuyla ilgili son gelişme ise dijital reklam bütçelerindeki bu kesintinin satışlara yansıması hakkındaydı. P&G’nin paylaştığı veriler satışlardaki düşüş beklentisinin aksine yüzde 2’lik bir artışa işaret ediyordu.

Vodafone’un yeni marka stratejisi ve sloganı
Vodafone Ekim 2017’de yeni marka stratejisini açıkladı. Marka bu kapsamda logosunu ve söylemini de değiştirdi. En son 2009’da sloganını “Power to You” olarak yenileyen Vodafone, artık “The Future is Exciting. Ready?” (Gelecek heyecan verici. Hazır mısınız?) sloganını kullanıyor.  Vodafone’un yeni stratejisi 6 Ekim’de markanın faaliyette olduğu 36 ülkede bir reklamla paylaşıldı. Yeni strateji, teknoloji ve dijital hizmetlerin toplumu dönüştürmede pozitif bir role sahip olacağı içgörüsünden yola çıkıyor. Vodafone’daki bu değişim 33 yıllık şirket tarihindeki en geniş reklam kampanyasıyla tanıtmaya başladı.

Twitter 280 karakter oldu
Twitter kuruluşundan bu yana 140 karakter olan vuruş sayısını Eylül sonunda 280’e çıkardı. Twitter, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Amacımız Twitter’ı Twitter yapan hız ve özlüğü koruduğumuzdan emin olmak için bu değişikliği mümkün kılmaktı. Tüm verilerin ışığında bu hedefimize ulaştık” bilgisini verdi. Japonca, Korece ve Çince dillerinde düşünceleri sığdırmaya çalışmak gibi bir sorun olmadığı için bu diller 140 karakter ile kullanılmaya devam edecek. Twitter’dan verilen bilgiye göre, aslında, bu diller yazı sistemlerindeki yoğunluk nedeniyle Tweetlerde her zaman daha fazla şey ifade edebiliyorlardı.

Game of Thrones’un senaryosu çalındı
Bir grup hacker, Gameof Thrones’un yapımcısı HBO’nun sistemine girdiklerini ve dizinin henüz yayınlanmamış bir bölümünün senaryosunu ele geçirdiğini açıkladı.Grup, Entertainment Weekly dergisine gönderdiği e-postada, HBO’nun sistemine girerek, 1,5 terabaytlık veri ele geçirdiklerini söyledi.Grup, ele geçirdiği veriler arasında Game of Thrones dizisinin ABD’de Pazar günü yayımlanması planlanan yedinci sezon dördüncü bölümünün senaryosunun da yer aldığını iddia etti.

BİR CEVAP BIRAK