Ana sayfa Teknoloji 2017’de Tanışacağınız 5 Teknoloji!

2017’de Tanışacağınız 5 Teknoloji!

121
0
PAYLAŞ

Yıllar geçtikçe teknolojik beklentiler de farklılaşmaya başladı. Bundan 15 yıl önce hayalini bile kuramadığımız, olmaz dediğimiz teknolojiler şu an burun kıvırdığımız teknolojiler haline gelmiş durumda. Tabi teknolojinin hızlı ilerlemesinde bu durumun payı çok yüksek. Yılın son zamanlarına girdiğimiz bu günlerde 2017’den ise yine beklentiler oldukça fazla. Teknoloji takipçilerinin yeni yılda beklediği bazı teknolojiler ise gerçekleşmeye çok yakın. Bunların bazısı mobil iletişim araçları bazısı ise farklı teknolojik alanlara yönelik. Teknokarga ailesi olarak sizlere 2017’de tanışabileceğiniz ve hoşunuza gidecek 5 teknolojiyi şimdiden bildirmek istedik.

1- Çerçevesiz Ekranlar!
İlk sırada çerçevesiz ekranlar yer alıyor. Son günlerin popüler konularından biri. Bazı Çin markaları şimdiden çerçevesiz ekranlı telefonlarını duyurdu. Fakat piyasada henüz yayılmış değil. Sadece tanıtımı gerçekleştirilen kısıtlı ülkelerde görülebilen bu teknoloji, 2017 yılında daha yaygın bir hal alması bekleniyor. Şuan için çerçevesiz ekran teknolojisi oldukça yüksek oranda ilgi görüyor. Dev markalar ise bu teknolojiyi yakalama peşinde. Telefonların ahize kısmı ve home tuşlarının olduğu bölümlerin ortadan kaldırılması ile birlikte daha yüksek oranda ekrana sahip olan telefonlar, mobil cihazlar için en popüler teknoloji konumunda.

cercevesiz-ekranlar

2- Giyilebilir Teknolojinin Sundukları
Son dönemde giyilebilir teknolojiye olan ilgi artıyor. Fakat hala istenilen düzeye ulaşmış değil. Şuan için çok kısıtlı özellikler sunan giyilebilir teknoloji ürünleri, 2017 itibarı ile daha fazla görev üstlenecek. Otonom uygulamalar, ödeme seçenekleri, görüntülü konuşma gibi özelliklere giyilebilir teknolojiler aracılığı ile sahip olmak mümkün olabilecek. Son yıllarda popülerleşen bu teknolojiye Türkiye’de çok fazla talep olmadığı görülüyor. Bunun baş sebeplerinden biri de yüksek maliyetler. Fakat burada sevindirici olan detay, Çin firmalarının pazara yeni ürünler sunması. Beraberinde ise bu ürünlere sahip olmak daha da kolay olabilecek.

giyilebilir-teknoloji

3-Otonom Arabalar!
Otomobil üreticileri de bu yıl en fazla otonom otomobillere önem verdi. Otomobil fuarlarında tanıtılan araçların yanı sıra, tanıtım etkinliklerinde ilerleyen yıllardaki projelerden bahsedildi. Bunlar arasında en fazla dikkat çekeni ise otonom otomobiller. Yani sürücüsüz otomobiller. Aslında otomobil diye kısıtlamak doğru olmayabilir. Çünkü otonom sadece araba değil aynı zamanda ticari sektörde de yerini alacak. otonom trenler, otonom uçak, otonom otobüs gibi farklı alanlarda da görebileceğimiz bir teknoloji. Şimdilik bir çok firma bu teknolojinin testini gerçekleştiriyor. Önemli markalar bu testler hakkında bilgiler de sunmuyor değil. Örneğin geçtiğimiz aylarda Mercedes, otonom kamyon ürettiğini resmi olarak duyurmuştu. 2017’de daha sık karşılaşacağımız bir konu olacağı kesin.

otonom-otomobiller

Hızlı Şarj!
Akıllı cihazlar mı desek yoksa tüm taşınabilir cihazlar mı. Şu an kullandığımız Quick Charge 3, yeni yılın ardından yerini Quick Charge 4’e bırakacak. Bu da daha hızlı şarj anlamına geliyor. Hayatımızın baş ucunda yer alan teknolojik aletlerde en büyük problem şarj süresine ilişkin. Kimi şarjın hemen tükenmesinden dert yanarken, kimi ise yavaş dolum nedeniyle şikayetçi. Bu sorunların bir bölümüne ise yanıt Qualcomm tarafından geldi. Yeni nesil hızlı şarj teknolojisini tanıtan firma, Quick Charge 4’ün 2017’den itibaren cihazlarda yerini alabileceğini bildirdi. Bu sayede daha kısa sürede şarj dolumunun gerçekleşeceği gibi, 5 dakikalık kısıtlı sürelerde yapılan şarj sayesinde 3-4 saate kadar dayanıklılık gösterebilecek.

hizli-sarj

5G Aktif Olacak!
Bu yıl 4.5 G dönemine geçiş gerçekleşmişti. Çok sayıda kullanıcı 4.5G’ye geçiş yaparak daha yüksek hızda veri aktarımından faydalanıyor. 2017’de ise bu teknoloji bir adım daha ileri gidecek ve 5G’ye geçiş gerçekleşecek. Henüz hangi ay içerisinde gerçekleşeceği bilinmese de bir çok GSM operatörü bu konudaki testlerini yapmaya devam ediyor. 5G Altyapısı için çalışmalar sürerken teknolojinin yeni yıl ile birlikte gelecek olması mobil kullanımı fazla tercih edenleri sevindirecek. Belirgin oranda hız farkı ortaya koyan teknoloji 2017’de en çok ses getirecek gelişmelerden biri olacak. Nitekim Nisan ayında geçtiğimiz 4.5G yankıları hala sürüyor.

5g

BİR CEVAP BIRAK