65 yaş üstünün teknoloji kullanımı arttı

65 yaş üstünün teknoloji kullanımı arttı

Pandemi döneminde 65 yaş üstünün teknoloji kullanımı yüzde 25 oranında artış gösterdi. Yeni teknoloji kullanım alışkanlıkları oluştu

İnsanları birbirinden ayıran koronavirüs pandemisi bütün alışkanlıklarımızı değiştirdi. Pandemi ile birlikte 65 yaş üstünün teknoloji kullanımı arttı. Yüzde 25 oranında artan bu alışkanlıklar yeni teknoloji kullanım alanları oluşturdu.

65 + Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Gülüstü Salur konu ile ilgili açıklama yaptı. “Pandemi sürecinde evlerde kalınması bu süreci hızlandırdı. Alışverişten sosyalleşmeye kadar pek çok alanda 65 yaş üstünün teknoloji kullanımı arttı. Yaşlılar da hızlandırılmış şekilde dijitalleşmeye dahil oldu. Akıllı telefonu olanlar, bilgisayar kullananlar bunu ilerletti. Bilmeyenler de öğrendi. Bu süreçte teknoloji kullanımları yüzde 25 oranında arttı” dedi.

Akıllı telefon kullanımın arttığı bu dönemde yaşlılar genelde tahlillere telefondan bakmayı öğrendi. Bankacılık işlemlerinin bir çoğu da internetten yapılıyorken, eve sipariş verme oranlarında da yaş artışları görüldü.

Sosyal medyada da aktifler

65 yaş üzeri için değerlendirme yapan Salur ileri yaştakilerin sosyal mecra olarak en çok Facebook’u kullandığını belirtti. Salur Instagramın ikinci sırada olduğunu belirtti. Ayrıca politikaya da ilgi duyan yaşlıların Twitter da kullandığının altını çizdi. Yaşlılarda Android telefonların kullanımının daha yaygın olduğu sistem ile genelde yaşlılar çocuklarının eski telefonunu kullanıyorlar. Salur özellikle yaşlıların whatsapp gruplarında çok etkin olduklarını belirtti.

Salur, “Yaşlıların dijital okuryazarlığını artırmaları için yeni uygulama çıktığında onu güvenli kullanmaya da açık olmaları gerekiyor. Uygulama geliştiricilerin de onları dikkate alması lazım. Türkiye’de yaşlılarımız teknoloji kullanımında dünya ortalamasının altında değil ama Avrupa’ya göre de biraz daha gerideyiz. Ama kullanım oranları çok hızlı artıyor. açıklamasını yaptı. 

Etiketler

Sosyal Medya  
Melek BİLGİÇ

Teknoloji delisi