Ana sayfa Bilim 7 Yıldır Elektrik Faturası Ödemiyorlar Peki Nasıl?

7 Yıldır Elektrik Faturası Ödemiyorlar Peki Nasıl?

293
0
PAYLAŞ

2009 yılından bu yana Çanakkale’de iklim değişiklikleri üzerine çalışma faaliyetlerini yürüten Troya Çevre Derneği baklonuna kurdukları güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren panelleri sayesinde elektrik masraflarıdan kurtuldu.

 

7 yıl önce balkonuna kurduğu Güneş Enerjisi paneliyle Troya Çevre Derneği kendi elektriğini kendi üretmeye başladı. Derneğin başkanı Oral Kaya sistemin makul bir fiyata kurulabileceğini hatta 2 yeni cep telefonu fiyatının bu sistemin ücretini karşılayacağını dile getirdi. İklim değişiklikleri üzerine çalışan şirket belki de doğaya bu alanda en olumlu etkiyi sağlayacak yenilenebilir enerji üzerine de çalışmalarını sürdürüyor ayrıca yenilenebilir enerji kullanımını arttırmak adına teşvik faaliyetleri gerçekleştiriyor. İnsanlara bir örnek belki de rol model olmak adına çatılarına yerleştirdikleri bu enerji paneli sayesinde 7 yıldır bütün elektrik masraflarından kurutularak aynı zamanda doğayı da korumuş oluyorlar. Kurulan bu Güneş Enerjisi Paneli 900 watlık gücüyle tüm derneğin enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.

Oral Kaya sözlerine şöyle devam ediyor;

“Bu sistemi Birleşmiş Milletler (BM) fonlarından yararlanarak hayata geçirdi. Bunu herkesin istediği yere, evine yada iş yerine çok cazip fiyatlara kurabilir. Burada bizim asıl amacımız insanlara “bakın şehrin merkezinde hiçbir ekstra güce ve yatırıma ihtiyaç duymadan balkondan ya da çatıdan elektriğinizi üretebilirsiniz” demektir.

Bu sözleriyle yenilenebilir enerjiye ulaşımın sanıldığı kadar zor olmadığını hatta uygun ve maliyeti azaltıcı olduğu konusunun altını çizmiş oluyor Oral Kaya. Evin ihtiyacına göre panel sayısının artabileceğini söylerek sözlerine devam ediyor. Derneklerin de bulunan 900 watlık sistemin çay makinası, kahve makinası, bilgisayar ve hatta buzdolabının dahi enerjisini sağlayabildiğini söyleyen Oral Kaya bu sistemin hane halkının giderini uzun vadede çok azaltacağını ve çevreye de katkılarının olacağını dile getirdi.

BİR CEVAP BIRAK