Ana sayfa Teknoloji ABD’nin Huawei Ambargosu Kalkıyor mu?

ABD’nin Huawei Ambargosu Kalkıyor mu?

206
0
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz yıllarda Huawei’nin kullanıcı bilgilerini Çin hükümetine sattığı gerekçesiyle Huawei marka telefonlara ve şirketin Google işletim sistemini kullanmasını engelleyen bir ambargo paketini senatodan geçirmişti. Tüm bunlara rağmen Huawei şirketininin belki de kaderini etkileyecek karar ABD Ticaret Bakanından geldi.

ABD Ticaret bakanı Wilbur Ross, Amerika’lı şirketlerin Huawei ile 5G ortaklığı için anlaşma yapabileceğini dile getirdi. Wilbur Ross bu anlaşmanın Huawei telefonlar için uygulanan ambargo ile aynı olmadığını ve 5G’nin ayrı bir alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu anlaşmanın Amerika Birleşik Devletlerinin, dünya telekomünikasyon pazarında payını arttıracağını savundu. 5G teknolojisinin etkilediği alanlara değinen Wilbur Ross bu teknolojinin yapay zeka gibi alanları geliştireceğini dile getirdi. Uzun süredir ambargolar ile daralan ve köşeye sıkışan Huawei için de bu olumlu haber şirkete derin bir nefes aldırmış olmalı. Huawei uzun süredir üzerinde çalıştığı ve 5G teknolojisine aktardığı yatırımların getirisini alacak gibi gözüküyor.

Peki 5G nedir ve hayatımıza ne gibi yenilikler katacak?
5G teknolojisinin bize şuan kullandığımız 4G teknolojisinden 20 kat daha hızlı bir deneyim sunması bekleniyor. Bu hızın bize ne kadar yansıyacağı ise elbette kullandığımız ürünün kalitesi ve operatörümüzün bize sunduğu iyi hizmetle doğru orantılı. Önemli bir mobil işlemci geliştiricisi hatta neredeyse mobil işlemci pazarını domine eden Qualcomm firması yaptığı testler de bu teknoloji ile 4 gigabit hıza kadar ulaştığını bizlere açıklamıştı fakat bizim alacağımız ortalama hızın 1 ila 1,4 gigabit olacağı yönünde ortalama bir tahminde bulunuluyor. 5G‘ nin bizim hayatımızı değiştirecek yönü ise elbette nesnelerin interneti dediğimiz ortak ağa bağlı teknolojik aletlerimizin bir biri arasında kurduğu iletişimin yaklaşık 20 kata kadar hızlanacak olması. Bu iletişimin ABD Ticaret Bakanın da üzerinde durduğu yapay zeka ve sürücüsüz otomobil pazarında büyük değişim yaratacağı dile getiriliyor. Geliştirilen yeni yapay zeka teknolojileri ve bunların iletişim hızı sayesinde uydudan alınan veriler ve araçların birbirini tanıma süresinde ki kısalmayla ilk kez elektrikli araba üreticisi Tesla Motors’ da gördüğümüz kısıtlanmış sürücüsüz araç deneyiminin artık tamamen uygulandığı bir otomobil pazarına geçiş hayal olmaktan çıktı ve çok yakında bizlerle buluşacak gibi gözüküyor. Huawei ve ABD arasında ki ilişkileri ve 5G teknolojisi alanında ki gelişmeleri yakından takip edip teknokarga.com okuyucuları ile buluşturmaya devam edeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK