Ana sayfa Teknoloji Adobe Photoshop Alternatifi Programlar

Adobe Photoshop Alternatifi Programlar

81
0
PAYLAŞ
Photoshop-Alternatifi-Programlar
Photoshop-Alternatifi-Programlar

Adobe Photoshop, profesyonel resim editörüdür. Son birkaç yılda, fiyatın bir kısmı için hemen hemen Photoshop kadar iyi olan yeni görüntü düzenleme uygulamaları yapıldı. Onlardan bazılarına bir göz atmaya ne dersiniz?

GIMP (Windows, Mac, Linux’da Ücretsiz)

Bizce açık kaynak projeleri için kötü olabilecek her şeyi bünyesinde barındıran, bir yazılım parçası olan bu program ile pek çok şey yapma ihtimaliniz var fakat programı kullanmaya başladığınızda, oldukça karışık gelebilir ve programı kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.  Ancak, GIMP güçlü bir programdır ve %100 ücretsizdir.

Photoshop’ta yapabileceğiniz şeyleri GIMP programında da yapabilme şansınız olacaktır. Bunları daha sezgisiz ve dolambaçlı bir şekilde yapmak zorundasınız. Fiyatınız tek düşünceniz ise (veya Linux çalıştırıyorsanız) GIMP’ye göz atmanızda fayda vardır. Ancak hayatınızı kolaylaştırmak isterseniz, aşağıda ücretli olan (ancak nispeten ucuz olan) alternatiflerden birini denemenizi tavsiye ederiz.

Affinity Photo (Windows ve Mac’te 50 ABD doları)

Affinity Photo, Photoshop’tan geçiş yapmayı düşünmenizi sağlayan ilk uygulamalardan biri olmalıdır. Windows ve MacOS’ta sadece 49.99 dolara satılmaktadır.

Affinity Photo, Photoshop’a mükemmel bir alternatiftir ve GIMP programında olduğu gibi, Photoshop’un yapabileceği hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Gerçekten özlediğiniz tek şey Adobe’nin ekosistemi ve biraz da Photoshop’un cilalı ve daha gelişmiş özellikleri olacaktır.

Günlük kullanıcı ve amatör fotoğrafçılar için, ihtiyaç gerektiren her şeyi yapar. 49,99 $ biraz fazla görünüyor, ancak Photoshop’la karşılaştırıldığında, gerçek anlamda işinize yarayacak bir program ile karşı karşıya kalacaksınız.

Pixelmator (Mac’te 30 ABD Doları)

Pixelmator, sadece Mac kullanıcıları için resim editörüdür. Photoshop kadar tam özellikli değil, ancak yine de çok şey yapabilir. 29,99 ABD doları değerinde, elde edebileceğiniz en ucuz mükemmel uygulamalardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Affinity Photo gibi Pixelmator programı da, GIMP’den büyük bir adım atılmış değerli bir Photoshop alternatifidir. En büyük sorun, özellikle Photoshop veya Photoshop benzeri uygulamalar içinden geliyorsanız, iş akışının çok sezgisel olabilmesidir. Geçiş yapmak isterseniz öğrenme süreci bir sıkıntılı olacaktır.

Pixelmator’ı Affinity Photo’dan ayıran şey, çok daha fazla tasarım ve vektör çalışması yapabilmenizdir. Affinity Photo, fotoğrafçılar için Photoshop’un yerini alabilir, ancak Pixelmator daha fazla genel kullanıcılara hitap etmektedir.

Photoshop (Windows ve Mac’te 10 dolar)

Evet, bu listeye Photoshop’un kendisini koyuyoruz. Birçok kullanıcı bu listede Photoshop’un ne işi var diye sorabilir, işte bunun nedeni: Mevcut fiyatlandırma şeması, durumunuza göre eskiye oranla çok daha ucuz olmasıdır. Dolayısıyla 700 dolarlık fiyat etiketi yüzünden birkaç yıl Photoshop’a bakmadıysanız, tekrar dönüş yapmanızda belki fayda olacaktır. Photoshop, artık bir çok platformda çok uygun fiyatlarda satışa sunulmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK