Ana sayfa Bilim Afrika’da Yeni Okyanus Belirdi!

Afrika’da Yeni Okyanus Belirdi!

216
0
PAYLAŞ

Sıkı durun, size birazdan “Hadi canım!” diyeceğiniz bir haberin detayını vereceğiz. Afrika’nın su kaynakları bakımında çok zengin ama içme suyu bakımında fakir olduğunu sanırım sağır sultan duydu. Peki, Afrika’nın bir okyanusa sahip olacağı hatta bunun Afrika’nın tam da merkezinde meydana geleceği haberi size ne kadar mantıklı geliyor? Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre Etiyopya’da çöl kırsallarında bazı oyuklar meydana geldiği ve çok kısa bir sürede bu oyuklardan koca bir okyanus meydana geleceği üzerinde araştırmalar yapılıyor.

Bu iddia bir söylenti mi yoksa gerçek araştırmaların doğal bir sonucu mu bilinmez ama Geographycal Researc Letters araştırma kuruluşuna göre, bu bir varsayım değil aksine delilleri ile kesinleşmiş çok büyük bir tez.

Direktörlüğünü Rochester Üniversitesinden çevre bilimci Profesör Cindy Ebinger’in yaptığı bir grup gönüllü araştırmacı, Etiypya’nın 33 kilo metre kuzeyindeki Sahra Çölüne benzer bir alan olan Afar Çölünde 2005 yılında bir deprem olduğunu hatırlatarak devam edilen araştırma sonucuna göre, bu deprem sonrasında bölgede küçük çatlaklar meydana geldi. Ve bu çatlakların sadece birkaç metre altında çok büyük basınçta yer altı su birikimi meydana geldi.

Yaklaşık 35 kilometreye sahip bu çatlaklar, çok değil sadece birkaç on yıl sonra, Etiyopya’nın artık bir deniz aşırı ülkesi olabileceğini gösteren kanıtlar olarak gösteriliyor. Çalışmalar detaylandırıldıkça gerçek gün yüzüne çıkacak ama bu durumun Etiyoya ve çevre ülkelere nasıl etki edeceği şimdiden merak konusu.

BİR CEVAP BIRAK