Ana sayfa Teknoloji Akıllı Baston Kolaylık Sağlayacak!

Akıllı Baston Kolaylık Sağlayacak!

105
0
PAYLAŞ

Engelleri kaldırmak adına, birbiri ardına düzenlenen farkındalık ve sosyal dayanışma projelerine bir destek de YGA ve Turkcell iş birliğinden geldi. YGA Guru ve Turkcell proje mühendisleri tarafından geliştirilen WeWalk akıllı baston sayesinde, tüm engeller ortadan kaldırılamasa da, bu yönde önemli bir adım atılmış oldu. Gerekli proje finansmanının sağlanması durumunda 200.000 kişinin bu projeden faydalanması ön görülmektedir.

WeWalk projesinde detaylarda gelmeye başladı. Bu yönde ilk proje ise, alışveriş merkezlerinde engelli vatandaşlara yol yardımı sağlanması planlanan Yol Arkadaşım projesi dikkati çekiyor. Böylece, engelli kişilerin, alışveriş merkezlerinde dilediği gibi hareket etmelerini ve istedikleri yere gitmelerini kolaylaştıracak bu proje sayesinde, sosyal farkındalık da oluşturulması amaçlanmaktadır. Projenin maliyeti ise, sadece birkaç milyon. Bu tutarın sağlanması için de bir fon oluşturulmuş bile. Hem de şu ana kadar bu fona yaklaşık 230.000 TL yardım yapılmış durumda. Arıkovanı projesinde hedef ilk etapta, 500.000 lira.

Tüm mobil uygulamalar ile entegre edilebilir olan WeWalk akıllı bastonunda, engelli kişinin karşısına çıkabilecek ağaç, duvar ya da herhangi bir engelin akıllı telefon ekranında simüle edilerek, kişiye titreşim dalgası olarak dönmesi amaçlanıyor. Böylece kişi, bu engeli hangi yönde ve nasıl bir tepki ile geçebileceğini de yine bu akıllı uygulama sayesinde öğrenmekte ve ona göre yön ya da tepki ortaya koyabilmektedir. Projenin yakın zamanda tüm ülkede uygulanması dileği ile.

BİR CEVAP BIRAK