Ana sayfa Teknoloji Akıllı çoraplar üreten Siren, 3,4 milyon dolar yatırım aldı

Akıllı çoraplar üreten Siren, 3,4 milyon dolar yatırım aldı

54
0
PAYLAŞ

İnsanlar ve dijital dünya arasında yeni bir arayüz olma konusunda ağırbaşlı bir namzet olan giyilebilir cihazlar, “akıllı” çalışmalar ile sıhhat sektöründe de ıslahat yaratıyorlar. Akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı uygulamalar derken bir süredir akıllı çoraplar da kişilerin günlük hayatlarının rutin bir parçası olmaya başladı.

San Francisco’lu girişim Siren Care de bu teknoloji ile sıhhat endüstrisine yeni bir nefes getirecek kuvvetli adaylar arasında gösteriliyor. 2015 yılında kurulan girişim, neurofabrik donanımlı akıllı çoraplar (Siren Diabetic Socks) üretiyor. Şirket sözcüleri, Neurofabric’in doğrudan kumaşa dokunan mikro sensörlere sahip ilk tekstil ürünü olduğunu belirtiyorlar. Neredeyse görünmeyecek kadar ufak olan sensörler, ayakların altındaki sıcaklık değişikliklerini izlemek için çoraplara entegre edildiler.

Çoraplar, diyabetin yol açtığı yaygın hastalıklardan biri olan “ayak ülserini” önlemek veya hastalığa erken tanı koyabilmek için önemli. Zira çoraplardaki sensörler, amputasyona mühim derecede sebep olan, mümkün ayak ülserinin belirtilerinden biri olan ayaklardaki sıcaklık değişikliğini tespit edebiliyorlar.

Uygulamayı takip etmek ise oldukça kolay. Çoraptaki sensörler, tekrar çoraplarda bulunan ufak bir etikete bir sinyal gönderiyorlar. Etiket, sıcaklık verilerini Bluetooth üzerinden Siren uygulaması ve Siren Hub’a kablosuz olarak iletiyor. Akıllı telefonu olmayan kullanıcılar da sıhhat kontrollerini girişimin dijital web portalı Siren Hub’tan da takip edebiliyorlar. Kullanıcısının ev telefonuna veya e-postasına ikaz gönderen  Siren Hub, bu sayede takibi kolaylaştırabiliyor.

3,4 milyon dolarlık tohum yatırım

Bu arada erken devre yatırım sürecinde olan girişim bugüne kadar en yüksek miktardaki yatırımını da aldı. 3,4 milyon dolarlık yatırım, DCM, Khosla Ventures ve Founders Fund‘dan geldi. Girişim, bu yatırım ve sahip olduğu kaynaklar ile sıhhat sektörü için yeni ürünler geliştirmek istiyor.

Şirketin,  mevcut olan bir soruna daha iyi ve basit çözüm bularak yıkıcı bir teknolojiyi hayata geçirdiğini söylemek yanlış olmaz. Şirket kurucusu Ran Ma’nın cümleleri ile bunu kanıtlıyor. Ma, TechCrunch’a yaptığı açıklamada “Sensörler ve elektronik cihazların her geçen gün daha ucuz ve ufak olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sadece bu eğilimden faydalanıyoruz. Bu şeylerin çoğu giyilebilir cihazlara uygun. Biz onları giysilerinize koyuyoruz. Ve bunun en iyi kullanım örneği olduğunu düşünüyoruz. ”sözlerine yer verdi.

Çoraplar altılı paketler halinde aylık 19i90 Avro abonelik ile kullanıcısına gönderiyor. Web sitesinde yer saha bilgilere göre de, akıllı çorapların tıbbi açıdan kullanımlarının 3 ila 6 ay arasında kullanılması tavsiye ediliyor. Bu sorunu fırsata çeviren şirket, bu sayede alıcı akışını sağlayabilme konusunda da akıllı bir metot uyguluyor.  Kullanıcıların çoraplarını her 6 ayda bir ücretsiz değiştirerek, hem alıcı deneyimini arttırıyor hem de ürünün sürdürülebilirliğini sağlayabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK