Ana sayfa Gündem AKK Dolunca İnternet Kesilecek! Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

AKK Dolunca İnternet Kesilecek! Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

107
0
PAYLAŞ

16 Şubat 2019 tarihinde olduğumuz günden birkaç ay önce sevindirici bir haber aldık ve AKK’nın tamamen kaldırıldığı bilgisine ulaştık. 2019 yılına AKK’siz bir şekilde girmek demek İnternet üzerinden sınırsız indirme yapabilmemiz ve bunun yanı sıra izleme ve uygulama kullanımı yapabilmemiz demektir. Fakat Türk Telekom tarafından gelen bir açıklama ile birlikte AKK ile ilgili güncelleme yapılacağı ve eskiden doldurunca yavaşlayan İnternet’in artık tamamen kesileceği bildirildi. Yani bu kapsamda AKK dolunca İnternet kesilecek.

AKK Yeni Sancılar Doğuracak!

Türk Telekom tarafından yeni toptan fiyat listesi İnternet Servis Sağlayıcı şirketlere gönderildi. Bu kapsamda 1 Nisan 2019 tarihi itibarıyla Adil Kullanım Kotası bulunan İnternet kullanıcılarının İnternetleri kota dolduğu andan itibaren tamamıyla kesilecek. Uygulama henüz resmileşmedi, BTK tarafından verilecek onayla birlikte resmi bir hal alacak.

BTK Kaldırmıştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) adil kullanım kotasını kaldırma kararı almıştı. Adil Kullanım Kotalarının kalkmasıyla İnternet kullanıcıları tam sevinecekken, yeni aboneler için faiş fiyatlar uygulanmaya başlamış ve bu durumda yüzler yeniden düşmüştü. Yani AKK’nin kalkmasıyla yeni aboneler için tarife fiyatları önceki AKK’siz fiyatlarla aynı oldu. Kısaca uygulama yeni aboneler için pek işe yaramadı.

Türk Telekom Servis Sağlayıcılara Yeni Listeyi Gönderdi

Türk Telekom aracılığıyla İnternet Servis Sağlayıcı firmalara “Al – Sat Paket / Tarife Revizyonu” başlığında toptan fiyat listesi gönderdi. Söz konusu liste Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onay alırsa, İnternet Servis Sağlayıcılarından %5 oranında özel iletişim vergisi ve yine %18 oranında Katma Değer Vergisi alınacak. Türk Telekom’un toptan satış listesi fiyatları da belli oldu.

Türk Telekom Yeni İnternet Fiyatları

Türk Telekom yeni İnternet fiyatları ISS’lere gönderildi. Eğer BTK onay verirse 1 Nisan sonrasında yeni fiyatlar şu şekilde olacak:

  • 8 Mbps İnternet – 51.61 TL
  • 16 Mbps İnternet – 59.52 TL
  • 24 Mbps İnternet – 73 TL
  • 35 Mbps İnternet – 99.60 TL
  • 60 Mbps İnternet – 109.63 TL
  • 100 Mbps – 146.30 TL

Hayata geçirilecek olan söz konusu uygulama kapsamında satışları durdurulmuş olan AKK’li paketlerin abonesi olan kullanıcılar, 1 Nisan 2019 tarihine kadar sahip oldukları hızla birlikte herhangi bir limit sınırlaması olmadan İnternet’e erişim sağlayabilecekler. Fakat 1 Nisan’dan sonra tüm kullanıcılar otomatik olarak “duran kotalı tarife” kapsamına alınacak. Kotalar bittiğinde ise İnternet yavaşlamayacak tamamıyla kesilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK