Ana sayfa Teknoloji Albert Einstein ırkçı mıydı?

Albert Einstein ırkçı mıydı?

146
0
PAYLAŞ

Albert Einstein “Seyahat Günlükleri: Irak Doğu, Filistin ve İspanya 1922-1923” adlı kitabında Japon, Çinli, Sri Lankalı ve Şark Akdenizliler hakkındaki izlenimlerine yer verdi.ALBERT EİNSTEİN

  • Albert Einstein’ın kemanı satıldı
  • Einstein’dan sonraki en aka dahi
  • Albert Einstein’ın mektubu Koç Müzesi’nde
  • Einstein’ın notu 23 bin TL’ye satıldı
  • Einstein’ın notu 23 bin TL’ye satıldı

Genel görelilik kuramıyla ilim tarihinde çığır açan Yahudi asıllı Avusturyalı fizikçi Albert Einstein‘ın 1920’lerin başında çıktığı Irak Şark ve Akdeniz seyahatinde tuttuğu günlüklerde halklar hakkındaki izlenimleri ortaya çıktı.

Washington Post gazetesinde yer saha habere göre, Einstein’ın el yazmalarının ve belgelerinin tutulduğu California Teknoloji Enstitüsü, ilim adamının Ekim 1922 – Mart 1923 arasında eşi Elsa ile çıktığı ve Irak Şark ile Akdeniz’i dolaştığı vapur yolculuğunda tuttuğu notları “Albert Einstein’ın Gezi Günlükleri: Irak Doğu, Filistin ve İspanya 1922-1923” başlığıyla kitaplaştırdı.

Einstein’ın laf konusu notlarda Japon, Çinli, Sri Lankalı ve Şark Akdenizliler hakkındaki izlenimlerinin soğuk, duyarsız ve aşağılayıcı ifadelerle dolu olması dikkat çekti.

Fakat Einstein’ın bu izlenimlerini, henüz Nazi zulmüne şahit olmadan ve ABD’de cenk sonrası yıllarda destek verdiği uygar haklar hareketi gibi ırkçılık konusundaki duyarlılığının gelişmesine vesile olan toplumsal hareketlerle tanışmadan yazdığına işaret edildi.

“JAPON KADINLAR FAZLA SÜSLÜ VE ŞAŞKALOZ”

Seyahatinin ilk durağında Japonya’ya uğrayan Einstein, Japonlar için şu ifadeleri

“Ortalama bir Japon sorunsuz, gayrişahsi, kendisine düşen sosyal işlevi herhangi bir beklentisi olmadan yerine getiriyor. Milletiyle ve ülkesiyle gurur duyuyor. Avrupa değerleri için kendi sayı ve geleneklerinden vazgeçmiş olmak ulusal gururunu kırmamış belli ki.”

Öte yandan Einstein’ın erkekler için kullandığı genelleyici ve mesafeli ifadelerin, kadınlar laf konusu olduğunda daha ölçüsüz ve cinsiyetçi bir üsluba dönüştüğü görüldü.

Einstein, Japon kadınları için “Japon kadınları fazla süslü ve şaşkaloz… Kara kaşlı, kara gözlü, koca kafalı ve aceleciler” ifadelerini kullandı.

“ÇİNLİLER İNSANDAN ÇOK OTOMATA BENZİYORLAR”

Einstein’ın bu bakışından Çinliler de nasibini aldı. Bir yandan onları “çalışkan” diye niteleyen ilim adamı, öte yandan Çinli çocukları “hissiz”, “bön” gibi sözcüklerle tanım etti. Einstein, Çinliler için “Tuhaf, sürü gibi bir millet. İnsandan fazla otomata benziyorlar.” ifadelerine yer verdi.

Çinlilerin kafasının mantığa ve matematiğe çalışmadığına dair seyahati sırasında tanıştığı Portekizli bir öğretmenin ifadelerini aktaran Einstein, günlüğüne “Çinliler dünyadaki tek soy olsaydı ne keder olurdu. Bizim gibiler için bunun düşüncesi bile korkunç” diye yazdı.

“HİNTLER VE SRİ LANKALILAR AZ İŞ YAPIYOR, AZ ŞEYE İHTİYAÇ DUYUYOR”

Einstein seyahatinin Sri Lanka durağında Hint ve Sri Lanka halklarına dair kaleme aldığı izlenimlerde sokakta dilenenlere yönelik sempatisini de dile getirdi.

Bu halklar için “İnsanoğluna reva görülen böylesi adi bir muameleye ortak olduğu için utanç duyduğunu” kaydetmesine karşın ünlü ilim adamının ifadelerinden onları da daha aşağı gördüğü anlaşılıyor. Einstein, “pislik ve ufunet (kötü koku) içinde yaşayan” bu halkların “az iş yaptığını, az şeye gereksinim duyduğunu” yazdı.

“DOĞU AKDENİZLİLER BAĞIRAN ÇAĞIRAN BİR GÜRUH”

Einstein seyahatinin son bölümünde Şark Akdeniz ve bugünkü Filistin topraklarına uğruyor. Limana yanaşan gemiyi saran Arap tüccarların üst güverteyi bir anda “pazar yerine çevirdiğini” aktardı. Ona göre Şark Akdenizliler “bağıran çağıran, abartılı el kol hareketleri yapan, içinde her renkten insanın olduğu bir güruh”. Ortadoğulular için aynı anda hem “iğrenç” hem de “güzel” diyen Einstein, onları bir yandan “haydut-gibi”, “pis” gibi ifadelerle tanım ederken, öbür yandan “yakışıklı ve zarif” olarak nitelendirdi.

İzlenimler, sömürgecilik dönemi Avrupa aydınının nazar açısını yansıtıyor
Kitabın yayıncıları, Einstein’ın gezi günlüklerinin henüz İkinci Dünya Savaşı ve Yahudi Soykırımı’nı yaşamamış, cenk sonrasında ABD’de kara haklarını savunan toplumsal hareketlere tanıklık etmemiş, sömürgecilik dönemi Avrupa aydınının nazar açısını yansıttığına işaret etti.

Einstein, bu seyahatten 10 sene sonra, 1932 Aralık’ında 3 aylığına ABD’yi ziyaret etmek üzere eşiyle bir diğer vapur yolculuğuna çıktı. Yahudi ilim adamının Almanya’dan ayrılmasından 1 ay sonra ırkçı ve Yahudi düşmanı Nazi Partisi ülkede iktidara geldi. Einstein bundan sonra Almanya’ya bir daha art dönmedi. Bilimsel çalışmalarını hayatının sonuna dek ABD’de sürdürdü.

Einstein İkinci Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda ABD’de ırkçılığa ve siyahlara yönelik ayrımcılığa karşı çıkan uygar haklar hareketine etkin destek verdi. Hatta bu yüzden Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından takibe alındı.

EİNSTEİN’IN MEŞHUR FOTOĞRAFI 125 BİN DOLARA SATILDI

BİR CEVAP BIRAK