Ana sayfa Teknoloji Almanya Ekonomi Bakanı: “Elektrikli araca yatırım yapın, yoksa kaybedersiniz.”

Almanya Ekonomi Bakanı: “Elektrikli araca yatırım yapın, yoksa kaybedersiniz.”

45
0
PAYLAŞ

 

Almanya İktisat Bakanı Peter Altmaier, Alman otomotiv sektörünün ağırlıklı olarak elektrikli vasıta teknolojisine yatırım yapması gerektiğini söyledi. Altmaier, global alanda rekabetçi olmaya devam edebilmek için Almanya’nın Avrupa’da kendi batarya üretim tesislerini geliştirmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Bild adlı gazeteye konuşan Peter Altmaier, araba üreticilerinin, elektrikli araba teknolojisinde iki haneli milyar doları bulacak seviyede yatırım yapmaya gereksinim duyduklarını ve firmaların bu kadar uzun zamandır tereddüt etmelerinin nedenini anlamadığını söyledi. Pil üretiminde de yatırımlara gereksinim duyulduğunu belirten bakan, firmaların iyi nakit kazanmalarına muavin olabilecek milyonlarca elektrik piline yönelik talep beklendiğini vurguladı. Aksi takdirde, katma değerin aka bir kısmının Asya veya ABD’deki üretimlere ayrılacağını söyledi.

Yaklaşık 800 bin kişiye iş imkanı sağlayan Alman araba endüstrisi, 2015 yılından bu yana dizel otomobillere karşı mücadele etmeye devam ediyor. Kirlilik seviyelerini azaltmak ve dizel araçlardaki yekün yasağı önlemek adına Volkswagen, Daimler ve diğerler firmalar elektrikli araçların geliştirilmesini hızlandırdı. Mesele Volkswagen, ilk elektrikli aracı I.D.’nin üretimine 2019’un sonunda başlıyor.

Yeni Alman koalisyon hükümeti, elektrikli araçların sürücüleri üzerindeki vergi yükünü hafifletmeyi planlıyor, memleket çapında en az 100 bin ek ücret sağlıyor ve çevreci taşımacılığı artırmak için araba paylaşımına destek veriyor.

Altmaier, Alman araba üreticilerinin en az Tesla mahsul yelpazesine sahip, ancak daha az maliyete sahip bir model geliştirmeleri gerektiğini ve dünyanın en iyisi olmasını hedefledikleri otonom araçlar için bilgi teknolojisi platformu geliştirmeye çalışacaklarını da söyledi.

BİR CEVAP BIRAK