Ana sayfa Bilim Altı Bardak Kahve İçmek Erken Ölüm Riskini Azaltıyor

Altı Bardak Kahve İçmek Erken Ölüm Riskini Azaltıyor

85
0
PAYLAŞ

Araştırmacılar günde altı veya yedi fincan kahve içenlerin, 10 yıllık bir dönemde herhangi bir hastalıktan ölme ihtimalinin  daha az olduğunu söylüyor. Kahvenin uzun zamandır yürek hastalığı, kanser, demans, diyabet ve depresyonla mücadele ile bağlantılı olduğunu biliyorduk. Milli Kanser Enstitüsü ve Milli Sıhhat Enstitüleri’de iç olmak üzere çeşitli kurumlardan gelen araştırmacılar, bulgularının kahvenin sağlıklı bir beslenmenin de parçası olabileceğine dair daha çok güvence sağladığını açıklıyorlar.

Çalışma için ekip, 2006’dan 2016’ya kadar 38-73 ıslak arası 500.000 Britanyalı’yı inceledi.  Araştırmacılar, inceledikleri kişilere günde kaç bardak ve ne tür kahve içtiklerini sordular. JAMA’da açıklanan sonuçları yayınlayan araştırmacılar, günde sekiz veya daha çok bardak içenlerin ölüm oranlarının , altı veya yedi bardak içenlerin ise ’ya kadar düştüğünü açıkladı. Günde iki ya da beş fincan içenlerin , günde bir fincan içenlerin %8, bir fincandan daha azının ise %6 oranında azalttığını belirtti.

Kahve Zararlı Diyenlerden misiniz? İlim İnsanları Böyle Düşünmüyor!

Çok çok kafein tüketilmesi; anksiyete, kafa dönmesi, mide rahatsızlığı, hızlı yürek atışı ve hatta kas titremesi ile sonuçlanabilir. Ancak ABD, Avrupa ve Asya’da yapılan önceki çalışmalarda da kahve içme ile diyabet, yürek hastalıkları, parkinson ve karaciğer hastalığı, bağırsak ve rahim kanseri gibi tüm nedenlerden ötürü azalan ölümler arasında tutarlı bir bağlantı bulunmuştur. 2017 yılında, 90.000’den çok Amerikalı ve bunların kahve alışkanlıkları üzerine Hawaii Üniversitesi Kanser Merkezi, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Keck Tıp Fakültesi tarafından bir çalışma yürütülmüştür. Araştırmacılar günde üç bardak içenlerin erken ölüm riskini , günde bir bardak içenlerin ise risklerini  oranında düşürdüğünü tespit etti.

BİR CEVAP BIRAK