Ana sayfa Bilgisayar AMD Radeon Pro 400 Görücüye Çıktı!

AMD Radeon Pro 400 Görücüye Çıktı!

115
0
PAYLAŞ

Amerikan yarı iletken şirketi Advanced Micro Devices (AMD), üstün nitelikli işlemci serisi Radeon’un son serisi Pro 400’ tanıttı. Bu muhteşem işlem gücüne sahip çipi ise ilk kullanan 256 milyar dolar aktif sermayesi olan dünyaca ünlü bilişim şirketi APPLE oldu. Appel’ın özellikle akıllı telefon ve mini notebooklarda kullanacağı bu mükemmel canavarı merakla bekliyoruz. Saatte milyarlarca kilobaytlık verileri mili saniyede işleyen Pro 400, Apple’a ve Apple marka tüm ürünlere mükemmel katkı sağlayacağını ise rahatlıkla söyleyebiliriz. Grafik yonga seti ile birlikte kullanılacağı öğrenilen AMD Radeon Pro 400, grafik işlemcisi olarak da tasarlanmış durumda.

Apple tarafından hangi üründe ilk kullanılacağı tam bilinmese de, bir tahmin yapmak gerekirse, bu işlemciyi ilk kez MacBook Pro’da kullanacağa benziyor. Öyle ki, içeriden gelen sızmalara göre, Apple mevcut MacBook Pro’larda da istenilmesi durumunda bu işlemciyi entegre edebileceği söyleniyor.

Zar inceltme terimini ilk defa kullanan ve işlemcilerde bu özelliği diğer yeni nesil işlemcilere de örnek oluşturan AMD, grafik algoritmasını özel bir veri tabanında saklıyor. 380 mikron yani 4 kata kadar bir incelme sağlayan bu metot ile birlikte grafik mimarisi sonuna kadar işlenmiş durumda. Meet the Creators olarak bilinen Radeon Grafik programlayıcısını da AMD Radeon Pro 400’de görmek mümkün. Bu sayede 4 yapraklı grafik yongasını daha işlevsel olarak görebileceğiz. Apple’ın bu işlemciye neden bu kadar önem verdiğini sanırım anlamış oldunuz.

BİR CEVAP BIRAK