Ana sayfa Bilim Anatoli Bugorski : Radyoaktif Lazere Maruz Kalan Adam

Anatoli Bugorski : Radyoaktif Lazere Maruz Kalan Adam

274
0
PAYLAŞ

Yapılan araştırmalara göre bir insanı öldürmek için 500 ila 600 rad değere sahip radyasyon miktarı yeterli. Bu değerin yaklaşık 400 katındaki radyasyon miktarına sahip bir ışının kafasını delip geçtiği Anatoli Bugorski ise hala hayatta. 

25 Haziran 1942’de dünyaya gelen Anatoli, 1978 yılına kadar Rusya’nın Protnivo kentindeki Yüksek Enerji Fiziği Entitüsü’nde görev yaptı. Bu merkez hala Rusya’daki en büyük parçacık hızlandırma deneylerinden birisine ev sahipliği yapıyor. Bugorski’ye işini bıraktıran şey ise hayatına mal olması gereken bir kazaydı.

Takvimler 13 Temmuz 1978’i gösterdiğinde 36 yaşındaki ilim insanı, her zamanki gibi işinin başındaydı. Arızalanan ekipman parçalarını denetim ederken makine üzerindeki güvenlik mekanizması, beklenmedik bir anda dönem dışı kaldı.

Bugorski’nin kafası, ana proton ışınının geçtiği yola denk geldi. Proton ışını, ziya hızına yakın bir süratle başının arkasından girip, burnundan çıktı:

Bu adamın geçirdiği kaza anına kadar kimse, bir proton ışının insana nasıl ziyan verebileceğini merak etmemişti. Kafasından geçen ışın, binlerce güneşten daha parlak yoğunluktaydı. Mucizevi bir şekilde bu adam kaza sırasına hiç keder hissetmedi. 

Yüzünün sol tarafı iyice şişen Bugorski, tedavisi için Moskova’daki bir kliniğe sevk edildi. Doktorlar onun öleceğinden son radde eminlerdi. Hatta onun ölümünü incelemek adına gözetim altında tutmaya başladılar. İlerleyen günlerde ışınla temas eden ten soyuldu. 

Bugorski’nin yüzünün sol tarafı felç oldu ve sol kulağı işitme yetisini kaybetti. Kazadan günler sonra bile yeni yanıklar meydana geliyordu. Doktorlar onun birkaç gün daha dayanıp öleceğini düşünmeye devam ettiler, ama Bugorski hayata tutundu.

Bugorski’nin hayatta kalmasının en büyük nedeni, proton ışınının hipokampus veya frontal lob gibi beynin hayati kısımlarından geçmemiş olmasıydı. Hayatta kaldı ama vakit vakit nöbetler geçirmeye devam etti. Herhangi bir zihinsel gerileme yaşamayan Anatoli, kendi alanında çalışmaya devam ederek doktorasını da tamamladı. 

Bütün dünya bu elzem kazayı gizlilik anlaşmaları nedeniyle 10 sene sonra öğrenecekti. Sovyetlerin özel pakt şartları, onun sesini çıkarmasına mani olmuştu. Bugorski, bu sürede rutin muayenelerine ve radyasyon testlerine devam etti. 

Anatoli Bugorski hala hayatta ve gayet iyi durumda. Ilim dünyası ise bu ilginç kazanın gizemini henüz aydınlatabilmiş değil.

BİR CEVAP BIRAK