Ana sayfa Mobil Android Bilinmeyen Kaynaklara İzin Verme – .apk Bilinmeyen Kaynaklar Nedir?

Android Bilinmeyen Kaynaklara İzin Verme – .apk Bilinmeyen Kaynaklar Nedir?

703
0
PAYLAŞ

Android telefonlarda birçok kişi tarafından merak edilen birçok konu olabiliyor. Bunlardan birisi ise direkt olarak Google Play’den değil de, .apk versiyonunda olan uygulamaları yüklerken karşımıza çıkmaktadır. “Bilinmeyen Kaynaklar” adındaki bu terim, birçok kişinin “bu ne” dediği türdendir. Eğer telefonunuza Google Play Store haricinde bir uygulama yüklemek istiyorsanız bu durumda sizden bilinmeyen kaynaklara izin vermeniz istenir.

Android sistemi, Play Store dışında yükleyecek olduğunuz .apk dosyalarınız için kendince güvenlik önlemi alarak, sizlerin zarar görmemesi hususunda gerekli işlemleri bilinmeyen kaynaklarla sağlamaktadır. Eğer bilinmeyen kaynaklara izin verirseniz, .apk tarafından telefonunuza sızacak herhangi bir problemde, kendiniz sorumlu tutulursunuz.

Bilinmeyen Kaynaklar Nedir? Ne İşe Yarar

Google Play haricinde, dışarıdan .apk uzantılı bir uygulama yükleyecekseniz, bilinmeyen kaynakları aktif etmeden bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Peki bu bilinmeyen kaynaklar nedir? Ne işe yarar?

Google Play Store’da yer alan uygulamaların hepsi belirli bir denetimden geçiyor ve o şekilde mağazada yer alıyor. Yani Google Play’de sizin güvenliğinizi direkt olarak indirmeyle tehdit edecek herhangi bir uygulama barınamaz. Fakat .apk olarak dışarıdan indireceğiniz dosyalar güvenli olmayabilir. Yani içerisinde virüst olabilir. Buda sizin kameranızı veya özel bilgilerinizi ele geçirmelerine sebep olabilir. Bilinmeyen kaynaklara izin vermediğinizde, bu gibi durumlar başınıza gelmez. Fakat bilinmeyen kaynaklara izin verir ve .apk türünden bir dosya indirirseniz, ciddi tehlikelere girebilirsiniz.

Bu yüzden indirdiğiniz .apk uzantılı dosyanın güvenilir olduğuna kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bilinmeyen Kaynaklar İzin Verme – Nasıl Açılır?

Bilinmeyen Kaynaklar özelliğini açmadan Google Play Store haricinde .apk uzantılı bir dosya yükleyemezsiniz. Bunun için bu özelliği açmanız gerekmektedir. Android cihazların tamamında Ayarlara girdikten sonra Güvenlik bölümüne geldiğinizde “Bilinmeyen Kaynakları” göreceksiniz. Bunun yanında bulunan kutuya tik işareti koyabilir veya üzerine tıklayarak “İzin Ver” e tıklayabilirsiniz. Her 2 şekilde de bilinmeyen kaynaklar özelliğini aktif edebilirsiniz.

Bilinmeyen Kaynaklar özelliğini kullanırken indirdiğiniz .apk’nın güvenilir olduğuna dikkat edin. Eğer güvenilir olup olmadığını bilmiyorsanız ve o uygulamaya ihtiyacınız varsa bir virüst programı ile taramanız yararınıza olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK