Ana sayfa Mobil Android Geliştirici Seçenekleri

Android Geliştirici Seçenekleri

101
0
PAYLAŞ
Android Geliştirici Seçenekleri
Android Geliştirici Seçenekleri

Android işletim sisteminde kullanıcının bilmediği uygulama bulunuyor. Kullanıcılar bazen de bu uygulamaları cihazı bozarım korkusu ile kurcalamıyorlar. Android cihazlarda genellikle kullanıcıların erişimlerinin olmadığı geliştirici seçeneklerinde kullanıcıların bilmediği birçok özellik vardır.

Kullanıcılar telefonlarını ya da tablet bilgisayarlarını bağladıklarında USB bellek gibi işlev sunan USB hata ayıklama modundan, cihazlarının normalde kullandığı Dalvik Runtime yerine ART Runtime’ı kullanmasını sağladığı, anlık işlemci kullanım raporlarından, ekran dokunmatik testlerine kadar birçok özelliğin yer aldığı geliştirici seçeneklerinin kullanılabilmesi için birçok özelliği bilmeleri gerekiyor.

Standart ayarlar içerisinde geliştirici seçenekleri gizlidir. Bu menünün gizli olmasının nedeni telefon ayarlarını fazla bilmeyen kullanıcıların bu ayarlara girerek telefon ayarlarının bozulmasını engellemektir.

Geliştirici Seçeneklerinin Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle geliştirici seçeneklerinin aktif edilmesi gerekiyor. Tabi telefonun bir takım ayar özellikleri hakkında yeterli bilgiye sahip olunduktan sonra bu ayarların yapılması önerilir. Geliştirici seçeneklerinin aktif edilmesi oldukça basittir.

Telefon ayarlarından ayarlar bölümüne tıkladıktan sonra açılan sayfadan hakkında bölümüne girilmesi gerekiyor. Açılan sayfada yapı numarası ekranı görülecektir. Üzerine 5 kez parmak ile basılması gerekiyor. İkinci tıklama ile geliştirici seçeneklerinin aktif olmasına kaç defa daha basmak gerekli olduğunu gösteriyor. Bu işlem sonucu ile geliştirici seçeneklerinin telefon üzerinde aktif olduğu görülecektir.

Hata raporu hazırla seçeneği ile cihazda bulunan günlük rapor dosyalarının alınması için gerekli işlemler yapılabilir. Raporun hazır olması için sadece bir kaç dakika gereklidir. Raporun hazır olması ile birlikte gerekli bildirimler gelecektir.

Masa üstü yedekleme şifresi ile birlikte masa üstünde yer alan ikon ve bileşenlerin yedeklenmesi işle ve geri yükleme işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Tüm bu ayarların yapılabilmesi için geliştirici özelliklerinin açılması ve aktif hale gelmesi gerekiyor.