Ana sayfa Mobil Android Tarayıcı Geçmişi Silme – Nasıl Temizlenir? (Resimli Anlatım)

Android Tarayıcı Geçmişi Silme – Nasıl Temizlenir? (Resimli Anlatım)

282
0
PAYLAŞ

Android tarayıcı geçmişi silme işlemi çok basittir. Bilgisayarlardaki gibi telefonumuzda da tarayıcıdan yani Google Chrome veya telefonun kendi İnternet uygulamasından girdiğimiz sitelerin geçmişini, kaydını silebiliriz.

Telefonlarda da bilgisayarlarda olduğu gibi, daha önce girdiğiniz siteler, girdiğiniz şifreler kayıt altında tutulmaktadır. Bunlar tarayıcı tarama verileri altında saklanmaktadır. Bir siteye giriş yapmanız önemli değil, Google üzerinde aradığınız herhangi bir şey bile Android tarayıcı geçmişinde görünmektedir.

Tarayıcıda gezinirken eğer geçmiş kaydı tutulmasını istemiyorsanız, tarayıcınızı gizli sekmede açmanızı tavsiye ediyoruz. Tarayıcınızı nasıl gizli sekmede kullanabileceğinizi de yazının devamında sizlere ileteceğiz.

Herhangi bir sebepten dolayı ziyaret ettiğiniz bir sitenin veya yaptığınız bir aramanın tarayıcı geçmişinizde görünmesini istemiyorsanız, tarayıcı geçmişinizi, kayıtlı şifreleri v.s. her şeyi tamamen temizleme imkanınız bulunmaktadır.

Chrome Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Tarayıcılar farklıdırlar. Yani her tarayıcının farklı bir temizlenme stili vardır. Her tarayıcının geçmişini temizlemeyi teker teker ele alacağız. İlk olarak Chrome geçmişi nasıl temizlenir buna bakalım.

Google Chrome, Android cihazların tamamında tarayıcı olarak kullanılmaktadır. Bazı  kullanıcılar İnternet uygulamasını kullansa da Google Chrome sıklıktadır.

  • Google Chrome Giriş Yapınız
  • Ardından Sağ Üst Bölümde Yer Alan Üst Üst 3 Noktaya Tıklayınız
  • Tarama Geçmişiniz Temizle Butonuna Basınız
  • Burada “En Başından” “1 Saat” “1 Hafta” gibi zaman dilimleri göreceksiniz. Ne zamandan itibaren temizlemek istediğinizi seçerek temizleme işlemine başlayabilirsiniz.
 

Android Tarayıcı Geçmişi Silme

Android telefonlarınızdan standart tarayıcıda nasıl geçmiş temizleyeceksiniz? Buda yine Google Chrome benzer bir şekilde temizlenmektedir. İlk olarak tarayıcıya giriyorsunuz. Sağ üstteki 3 noktaya tıklıyorsunuz. “Ayarlar” tıklıyor ve ayarlar bölümüne giriyorsunuz. Ardından buradan “Gizlilik” tıklıyorsunuz. Bu bölümden ise direkt olarak “Tarama verilerini sil” seçerek, tüm geçmişinizi rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
Android Gizli Sekme Açma

Android cihazınızda gizli sekme açarak geçmişinizin hiç kaydedilmemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede sürekli geçmişi silmek zorunda kalmaz, verileriniz kayıt altında tutulmadan istediğiniz aramayı yapabilir, istediğiniz siteye girebilir, istediğiniz şifreyi girebilirsiniz. Tarayıcı kapattığınız an her şey gidecek hiçbir kayıt bulunmayacaktır.

Peki gizli sekme nasıl açılır?

  • Tarayıcıya girip tıkladığımız 3 tane üst üste noktaya tıklıyoruz.
  • Ardından karşımıza çıkan “Yeni Gizli Sekme” ya da “Gizli Sekme Aç” a tıklayarak gizli sekmeyi açıyoruz.
  • İstediğimiz siteye giriş – çıkış yapıyoruz. Kayıt altına alınmıyor.

BİR CEVAP BIRAK