Ana sayfa Teknoloji Anne, Babalara teknolojik araç uyarısı

Anne, Babalara teknolojik araç uyarısı

73
0
PAYLAŞ

Ankara Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekanı Aral, çocukların erken yaşta teknolojik cihazlarla tanışmasına ilişkin, “18 aylıktan evvel çocuklara teknolojik araçları vermeyin, tanıştırmayın.” dedi.

Ankara Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman Aral, yaptığı açıklamada, dijitalleşen dünyada teknolojinin insan hayatına fazla hızlı girdiğini söyledi. 

Çocukların elinden akıllı telefonun ve tabletin düşmediğini hatırlatan Aral, “Ancak bunlar çocuğun gelişimine, iletişim becerilerine, beyin gelişimine ağırbaşlı boyutta hasarlar verebiliyor.” dedi.

Teknolojik cihazların karşısında fazla uzun süre vakit geçirmenin muhtelif sıhhat sorunlarına neden olduğunu vurgulayan Aral, “Günümüzde obezite yoğun şekilde yaygınlaşmaya başladı. Yürek damar hastalıkları görülmeye başlıyor ama teknolojisiz bir hayat düşünebilir miyiz? Düşünemiyoruz. Teknolojinin mutlaka hayatımızın bir parçası olması gerektiğine inanıyoruz çünkü teknolojik cihazlar yaşamımızın içinde, onlarsız da yaşayamıyoruz, onlarla da yaşayamıyoruz. Burada mühim olan, hem eğitimciler hem ebeveyn babalar hem de akademisyenlerin bilinçli kullanımı ön plana çıkarması. Teknolojiyi nasıl bilinçli kullanabiliriz? Ben şunu savunuyorum; birçok araştırmada da var. 18 aylıktan evvel çocuklara teknolojik araçları vermeyin, tanıştırmayın. Ben üç yaşından evvel teknolojik araçlarla tanışmasın çocuklarımız diyorum.” diye konuştu.

“ÇOCUKLARDA OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÖNEMLİ”

Aral, çocuklarda 0-3 ıslak döneminin bilhassa beyin gelişimi açısından fazla mühim olduğuna dikkati çekerek, “Bu dönemde çocuğun doğayla, karşılıklı iletişimle iç içe olması gerektiğine inanıyorum. Çocuklarda mektep öncesi eğitim mühim ama kaliteli mektep öncesi eğitim önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Okul öncesi dönemin, çocukların hayatında kaçırılmaması gereken bir ıslak aralığı olduğuna işaret eden Aral, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuklarda 0-3 ıslak döneminde birçok gelişim ve değişim fazla hızlı şekilde gerçekleşiyor. Bilhassa beyin gelişimine burada fazla mühim vurgu yapmamız lazım. Beyin gelişiminin uyarıcılardan etkilendiğini ve sinaptik bağlantıların bunlarla zenginleştiğini biliyoruz. Şayet biz onlara müsait eğitimi sağlayamazsak, bu bağlantılar köreliyor ve yok olmaya başlıyor. Bundan ötürü ilk 3 ıslak fazla önemlidir diyorum. Bu dönemde kaliteli bir mektep öncesi eğitim verilmesi gerekiyor.”

BİR CEVAP BIRAK