Ana sayfa Sağlık Antibiyotik Kullanımı Ülkemizde Fazla!

Antibiyotik Kullanımı Ülkemizde Fazla!

61
0
PAYLAŞ
Antibiyotik

Ülkemizde oldukça fazla olan antibiyotik kullanımı ile ilgili çalışma başlatmış olan FDA Türkiye’yi bu konuda ciddi bir şekilde uyardı. Türkiye’de antibiyotik tüketimi ise neredeyse şeker leblebi şeklinde olduğuna dair gelen açıklama, ülkemiz açısından da son derece korkutucu bir gerçeği gözler önüne seriyor.

Antibiyotik Kullanımı Türkiye’de İlk Seçenek

2016 yılının Temmuz ayında FDA tarafından yapılmış olan araştırmalar sonucunda Türkye’de antibiyotik kullanımına ilişkin veriler açıklanmıştı. Bu veriler dikkatle incelendiğinde Türkiye’de o an hasta hissetmekte olan herkesin doğrudan ilaca başvurduğu da oldukça şaşırtan bir gerçekti. Profesör DR. Küçükusta bu konu ile alakalı bir açıklama yaptı. Açıklamasında FDA’nın araştırmaları ve bu araştırmanın sonuçlarına ciddi şekilde önem verilmesi gerektiğini söyleyen Küçükusta, antibiyotik kullanımının oldukça tehlikeli boyutlara ulaştığı ile de bilgi verdi.

Antibiyotik

Türkiye’de antibiyotiklerin çokça tüketildiğini vurgulayan ve bununla ilgili olarak da herhangi bir sınırlama olmadığını vurgulayan Profesör, ilaçları bu kadar çok kullanmanın yan etkilerinden de bahsetmeyi ihmal etmedi. Yapmış olduğu açıklamada bu kadar fazla ilaç kullanmanın kişilerde psikoza dahi neden olabileceği, ayrıca en küçük etkilerinin ise baş ağrısı ya da uykusuzluk olabileceği yönünde dikkat çekici yorumlarda bulundu. Profesörün bu konudaki önerisi ise mümkün olduğu kadar az ilaç kullanmak olarak açıklanabilir. Çünkü zira pek çok kişinin tahmin edebileceği üzere, fazla antibiyotik kullanımı kişilerde bir bağımlılık etkisi yaratmış olduğundan dolayı, sonuçları da çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

antibiyotik

Antibiyotik Kullanımı Korkutucu

Bu ilaçların kullanımının sınırlanması ya da devlet tarafından antibiyotik satışına herhangi bir satış sınırlaması getirilmesi gerektiğine de ayrıca dikkat çekildi. FDA’nın bu konuda yapmış olduğu araştırmada ise Türkiye en çok antibiyotik tüketen ülkeler arasında yer alıyordu. Gerçekten de sonuçlar incelendiğinde ülkemizde kullanılan antibiyotik oranlarının da bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Kişiler olarak antibiyotik kullanımlarına son derece dikkat etmeli ve bu konuda da elimizden geldiği kadar çaba göstermeliyiz. Okullara da antibiyotiklerin fazla kullanılmasının yaratmış olduğu sonuçlar hakkında da bilgi verileceği konuşulan detaylar arasında yer alıyor. Bu sorunun ise kısa bir süre içerisinde çözülmesi bekleniyor. Aksi takdirde oldukça büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

BİR CEVAP BIRAK