Ana sayfa Mobil Apple ilk Çeyrekte En Çok Satan Oldu !

Apple ilk Çeyrekte En Çok Satan Oldu !

221
0
PAYLAŞ

Uzun zamandır satış rakamları, rakiplerine göre düşen Apple’dan sürpriz sayılacak bir haber geldi. Bir Teknoloji Araştırma şirketi olan Counterpoint Research 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok satan 5 Premium telefon modellerinin istatistiğini yayınladı. Bu liste de başı çeken Apple oldu.

Özellikle Çin’li telefon üreticilerinin batı pazarına girmesiyle telefon satış rakamlarında hızla kan kaybeden Apple, Counterpoint Research şirketinin yayınladığı en çok satan 5 Premium telefon modelinin arasından dördünün İPhone’a ait olduğunu ortaya çıkardı.  Apple en büyük rakipleri olan Samsung ve Huawei’nin önüne iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modeliyle geçti. iPhone 11 ise iPhone 11 Pro’ya nazaran %23 daha fazla satış elde etti. iPhone 11’in satış başarısının en büyük nedesi ise şüphesiz rakiplerin amiral gemilerine nazaran daha uygun fiyatlı olması. Diğer bir etken ise Apple’ın uzun zamandır uygulamış olduğu ayrıcalıklı Pro modeli politikasını biraz da olsun kırması, Apple her zaman sonuna Pro eklemesini koyduğu ürünler ile bunlarla beraber satışa çıkardığı ‘PRO olmayan’ modeller arasına büyük performans ve özellik uçurumu koyuyordu. İphone 11 ile bu aradaki makası daralttığını ve gördük. Apple’ın bu politikayı Çinli rakipleriyle yarışmak için çıkarttığı fiyat performans ürünü iPhone SE (2) de devam ettirdiğini gördük. iPhone SE 2 uygun fiyatına karşın gücünü iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’da kullanılan A13 Bionic işlemciden alıyor.

Yayınlanan araştırmaya göre Apple İphone 11 pazardan en büyük payı alarak % 30 , Apple’ın en pahalı telefonu olan İphone 11 Pro Max ise ikinci sırayla % 9’luk bir Pazar payı alıyor. Liste İphone 11 Pro ile devam ediyor, İphone 11 Pro % 7’lik Pazar payı ile üçüncü sıraya yerleşiyor. İphone XR ise % 6’ lık Pazar payı ile 4. Sırada oturuyor, listeye 5. Sırada yer alan %3’lük Pazar payıyla Samsung’u geride bırakan Huawei Mate 30 Pro 5G yerleşiyor. Counterpoint Research şirketi bu araştırmada 400 dolar üzerinde satılan bütün telefon modellerini alıyor araştırmaya göre Çinli üretici Xiamoi, Premium Pazar payını %15 yükselterek rakiplerine önemli bir tehdit oluşturuyor. Biz Apple’ın bu başarısının arkasında değişen fiyatlandırma politikaları olduğunu düşünüyoruz bakalım Covid 19 süreciyle daralan dünya ekonomileri telefon satışlarını nasıl etkileyecek, süreci yakından takip edip siz değerli okurlarımıza aktarmaya devam edeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK