Ana sayfa Teknoloji Apple, Intel Modern Biriminin Yeni Sahibi Oldu!

Apple, Intel Modern Biriminin Yeni Sahibi Oldu!

167
0
PAYLAŞ

2020 yılı itibarıyla rotasını 5G donanımlı akıllı telefon üretimi için hesaplayıp çalışmalarını yapan Apple, Intel ile uzun zamandır devam eden görüşmelere noktayı koydu. Şuana kadar herhangi bir şekilde açıklama yapmayan her iki taraf da sessizliğini bozarak bilgi verdi.

Apple 5G Modem İle İletişimde En İyisi Olacak

Qualcomm ile olan hukuk mücadelesi sebebiyle farklı alternatiflere yönelen Apple, çareyi Intel ile işbirliği yaparak üretti. 1 Milyar Dolar değerinde anlaşma yapıldığıyla ilgili duyuru yapan her iki firma, anlaşmada nelerin bulunup bulunmadığıyla ilgili kamuoyuna duyuru yaptı.

Intel’in hücresel modem işletmesinin çok büyük bir bölümünü satın alan Apple, 5G modem sözleşmesiyle ilgili olarak; atılan bu adımın fikri mülkiyetleri, ekipmanları, kiralama işlemlerinin devir teslimlerini ve 2.200 Intel çalışanını Apple bünyesine katmalarını içerdiğini;

Mevcut ve gelecek dönemdeki kablosuz teknoloji için edinilen patentleri portföyleri ile birleştirdiklerini ve hücresel standartlar için kullanılacak olan tüm protokollerden moderm mimarisine ve modem işletimine kadar 17.000’den fazla kablosuz teknoloji patentine sahip olacaklarını belirtti.

Başkaları için herhangi bir şekilde modem üretimi yapmayacak olan Apple, bu kapsamda Intel’i akıllı telefonlar adına modem üretime işinden direkt olarak teknoloji geliştirme işine yöneltmiş oldu. Intel CEO’su Bob Swan ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bu anlaşmanın, Intel’in ortaya sunmuş olduğu titiz fikri milkiyetlerini ve modem teknolojierini koruduğunu; 5G ağır için teknoloji geliştirmeye odaklanmalarını sağladığını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK