Ana sayfa Teknoloji Apple, Kripto Para Madenciliğini Engelledi!

Apple, Kripto Para Madenciliğini Engelledi!

75
0
PAYLAŞ

Kripto nakit madenciliğince elinizdeki işlemci ne kadar güçlüyse o kadar çok bilgi işler, o kadar çok kripto nakit kazanırsınız. Günümüzde bir telefon ya da alelade bir bilgisayarın işlem kapasitesi, kripto nakit kazançları için oldukça yetersiz kalır. Bu nedenle güçlü ekran kartları ya da işlemcilerin olduğu, sadece madencilik için kullanılacak sistemler inşa edilir. 

Bunlar haricide madencilik yapmak için bir diğer yol daha vardır. Bu yol için ağırbaşlı derecede yazılım bilgisi ve sizin kontrolünüze girmeye müsait binlerce bilgisayar gerekir. Söz konusu yöntem, apaçık bir bilgisayar korsanlığı olduğu için suçtur. Tekrar de olayı anlamanız açısından şunu düş edin: 20 adet ekran kartının aynı anda çalıştığı bir sistem mi, yoksa 200.000 adet telefonun işlem gücünü kullanan sistem mi daha çok bilgi işler?

Apple, iOS işletim sistemini çalıştıran iPhone ve iPad’ler için yayınlanan uygulamalarda, geliştiricilerin kullanıcıların cihazlarını kendi madencilik ekosistemine eklemek için bazı kodlar yaydıklarını biliyorlar. Bu kodlar, uygulama içi reklamlara tıklanınca da cihazlara bulaşabiliyor. Sonrasında ise işlemci gücü madencilik için kullanıldığından donma ve kasmalar kafa gösteriyor.  

Firma zaten kripto nakit cüzdanları ve borsaları için çıkan uygulamalara ruhsat veriyor. Ancak yukarıdaki şekilde özetlediğimiz “bulut madenciliği” için kollarını sıvadı. Geliştiricilere özel olarak yayınladığı yönergelerde, bulut madenciliğine karşı misli kurallar getirdi.

2013 yılında App Store üzerinden günümüzün en büyük kripto nakit borsalarından Coinbase’in uygulamasına yasak getiren Apple, artık yeni piyasaya sürülecek olan kripto paralar (ICO) için de sınırlamalar getirdi. Yeni bir birimin işlem görüp değerlenmesi için insanlardan yatırım alması, adını duyurmak için sosyal medyada paylaşılması gerekiyor. Apple ise ICO’lar için hiçbir süreci desteklemeyeceğini, kullanıcıların yeni çıkan bir birime özel uygulamayı indirmeye teşvik edilemeyeceğini söyledi. 

Teknoloji devlerinin kripto nakit reklamlarına karşı aldıkları önlemler, tamamen güven kaygısından yola çıkılarak gerçekleştiriliyor. Kimse ileride batacak ya da değerlenecek bir birimin destekçisi gibi görünmek istemiyor. Bu vaziyet Apple, Google ve Facebook gibi devleri istemedikleri şekilde kripto nakit meselesine yakın tutuyor.  

BİR CEVAP BIRAK