Ana sayfa Teknoloji Apple’dan Büyük Ayrılık! Bir Günde 9 milyar Dolar Kayıp

Apple’dan Büyük Ayrılık! Bir Günde 9 milyar Dolar Kayıp

241
0
PAYLAŞ

Modern tasarımlarıyla adından sıkça söz ettiren akıllı telefon pazarında önemli bir paya sahip Amerikan devi Apple’dan konuşulacak ayrılık.

iPhone, iMac ve Macbook gibi Apple’ın en çok satan ürünlerini tasarlayan Jony Ive 30 yıldır çalıştığı ve tasarımlarıyla sayısız ödül aldığı Apple’den ayrılacağını duyurdu. Ayrılma tarihinde yıl sonuna işaret eden Jony Ive 1996 yılında Apple’ın Pazar payının daraldığı ve ciddi bir mali krize girdiği bir süreçte işe başlamıştı. Daha sonra Trilyonlarca değere sahip olan Apple’ın bu başarısına katkısı şüphesiz çok büyük olan Jony Ive için Apple’ın CEO’su Tim Cook Apple’ın bu başarısında Jony Ive’nin katkısının sanıldığı kadar fazla olmadığı sözlerini dile getirdi.

Ayrılık haberi sonrası Apple hisseleri borsa da büyük sayılacak bir düşüş yaşadı. Şirketin hisseleri %1,5 değer kaybederken bu değer kaybı maddi olarak Apple için 9 milyar dolarlık devasa bir zarara yol açtı. Son yıllarda telefon satışları düşen Apple, yatırımcılar açısından belirsiz bir tablo çiziyordu. Tasarım departmanının başında ki kilit isimlerden biri olan Jony Ive’nin ayrılacağı haberinden sonra bu belirsizlik olumsuz bir imaja dönüştü. Şirketlerin yeni yatırımlar alıp bu doğrultuda AR-GE vb. alanlar için kendisine maddi kaynak sağladığı hisse senetleri şüphesiz her halka arz edilmiş yani büyük yada küçük yatırımcılara doğrudan açılmış her şirkette olduğu gibi Apple içinde çok önemli. Jony Ive’nin şirketten ayrıldıktan sonra kuracağı LoveFrom şirketinin ilk müşterisinin Apple olacağı belirtiliyor. Bu haber biraz olsa da yatırımcıların içine su dökmüş gibi gözüküyor. Jony Ive ayrılışının doğal bir süreç olduğunu ve Apple’da 30 yıldır yaptığı başarılı işler ve oluşturduğu tasarım kültürüyle gurur duyduğunu açıkladı.

Jony Ive Apple için 1998 yılında iMac, 2001 yılında iPod, 2004 yılında iPod mini, 2007 yılında iPhone, 2008 yılında, Macbook Air, 2010 yılında iPad, 2015 yılında Apple Watch ve 2016 yılında Air Pods gibi her biri ayrı ayrı sevilen ve milyonlarca kullanıcı tarafından satın alınan ürünleri tasarlamıştı. 5 Ekim 2011’de vefat eden Apple’ın kurucusu Steve Jobs ile arasının iyi olduğu ve Steve Jobs’ın, Apple’da kendine özel kurduğu tasarım ekibine ilk dahil ettiği isimlerden birisi olduğu bilinen bir gerçek. Jony Ive aynı zamanda İngiltere Kraliçesi Elizabeth tarafından da şövalye ünvanına laik görülmüştür ve halen bu sıfatı taşımaktadır. Apple ilgili gelişmeleri siz değerli okuyucalarımız için takip etmeye ve sitemizde aktarmaya devam edeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK