Ana sayfa Teknoloji Apple’ın Akıllı Gözlüğü Hakkında Neler Biliyoruz?

Apple’ın Akıllı Gözlüğü Hakkında Neler Biliyoruz?

265
0
PAYLAŞ

Apple’ın akıllı gözlüğü daha resmi tanıtımı dahi yapılmadan teknoloji yazarlarının ve okuyucularının ilgi odağı oldu. Öyle ki yabancı ve Türk bir çok Youtube teknoloji kanalı bu akıllı gözlük için özel videolar hazırladı. Peki Apple’ın akıllı gözlüğü hakkında neler billiyoruz?

Akıllı gözlükleri ilk olarak 2012 yılında Google’ ın kurucularından olan Sergey Brin’ in tanıttığı Google Glass ürünüyle konuşmaya başlamıştık. Ürün tanıtıldıktan bir sene sonra yani 2013 yılında ilk olarak Amerika ve İngiltere’de satışa sunularak son kullanıcıyla buluşmuştu, o dönem teknoloji severlerin büyük ilgisine karşın Google Glass’ ın 1500 doları geçkin etiket fiyatı tüketicilere çok fazla gelecek ki popüleritesine rağmen satış rakamları 10 binleri dahi bulmamasıyla maalesef başarısız olmuştu ve hayatımızda önemli bir yer edinememişti. Bugün yani 2020 yılında Apple firmasının ürettiği artırılmış gerçeklik tabanlı akıllı gözlük modelinin prototipinin ve fiyatının sızmasıyla teknoloji meraklıların ilgisini üzerine çekti.

Henüz çıkmadan bir çok Apple ürünün fiyat ve tasarımlarını doğru tahmin etmiş olan teknoloji analisti Jon Prosser, Youtube kanalında Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı tahmin edinilen artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi üzerine kurduğu akıllı gözlüğü Apple Glasses hakkında fiyat ve özellikleri konusunda bilgileri Youtube kanalından yayınlamış olduğu video da sızdırdı. Jon Prosser bu gözlük prototipinin hazırlık aşamasını gördüğünü de belirtmişti. Prosser gözlüğün çıkış fiyatının 499 $ (dolar) etiket fiyatına sahip olacağını ve şirketin bu ürüne Apple Glases ismini koyacağını söyledi, ayrıca gözlüğün çerçevelerinin hazırlık aşamasında plastik olduğunu fakat son üretim sürecinde çerçevelerin metal bir yüzeyle karşımıza çıkacağını söyledi. Apple’ın yeni İpad Pro 2020 modelinde kullandığı LİDAR sensörleri yani lazer ışınlarıyla bulunduğumuz ortamı 3 boyutlu olarak tarayan teknolojiyi yeni ürünü Apple Glasses’da kullanacağını belirtti. Prosser gözlükte başka herhangi bir kamera teknolojisinin kullanılmayacağını dile getirdi. Her iki camından bilgi akışı sağlayabilecek olan akıllı gözlükler herhangi bir işlemi kendisi değil tıpkı ilk nesil Apple Watch’ da olduğu gibi bağlı olduğu iPhone üzerinden yapabileceğini belirtti ayrıca bu iki camda gördüğümüz arayüze Apple’ın Starboard adını verdiğini de ekledi. Jon Prosser ürünün çıkış tarihi hakkında 2022 yılına dikkat çekerken, tanıtımının da 2021 yılının ilk aylarında gerçekleştirileceğini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK