Ana sayfa Bilim Asteroitler Tehlike Yaratabilir!

Asteroitler Tehlike Yaratabilir!

85
0
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programlarından sorumlu kurumu, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz günlerde uzaya gönderdikleri dev uydu ve sinyal araç gereçleri sonucunda çarpıcı bir sonucu kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, yakın gelecekte çok büyük bir gök taşı (asteroit) dünyaya çok yaklaşacak ve eksen değiştirerek dünyayı sıyırarak başka bir gezegene çarpacak. Bu gezegenin hangisi olduğu ve dünya ya da çevre galaksilere etkisinin ne olacağı ise henüz aktarılmış değil.

Gökyüzünde gerçekleşen bir takım olayların başında, hemen hemen her gün, yörüngesinden ayrılarak parçalanan ya da farklı gezegen ve yer kürelere tehdit oluşturan asteroitlerin hareketleri gelmektedir. Bu asteroitler, bazen bizim yer küremizi de tehdit etmekle kalmıyor, bazı bölgelerde ciddi zararlara yol açabilmektedir. Güneş sisteminde ya da sistem dışındaki bir takım asteroitlerin, güneşten yüzlerce kat daha büyük olduğu göz önünde bulundurulursa, asteroitlerin kayma tehlikesini ciddi ciddi düşünmemizde fayda var. Öyle ki, geçtiğimiz yıllarda, Rusya’nın kuzey bölgesinde bir gök taşının düştüğünü ve çok geniş bir alanda oyluk açtığını duymuşsunuzdur.

Halen bu gök taşının izine rastlanamamış ve parça üzerinde araştırma yapmak isteyen bilim adamlarına bu fırsatı vermemiştir. İşte 26 Ekim’de yayınlanan NASA’nın raporunda, asteroitlerden bahsetmesi, bir takım çevreleri rahatsız etmeye yetmişti. Ama korkulacak bir şey şimdilik yok. Çünkü, asteroidin yaklaşık 500.000 kilometre mesafedeki başka bir gezegene düşeceği tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK