Ana sayfa Sağlık “Astım hastaları spor yapmaktan vazgeçmesin ”

“Astım hastaları spor yapmaktan vazgeçmesin ”

102
0
PAYLAŞ

Astım hastalığının spor yapmaya mani teşkil etmediğini belirten Türkiye Milli Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Kocabaş, “Dünyanın fazla meşhur spor kulüplerinde futbol oynayan madalya kazanmış astımı olan sporcuların olduğunu biliyoruz” dedi.İlişkili Haberler

  • Astım denetim altına alınabilir!
  • “Astım hastaları müsait iş seçmeli”
  • Alerjik astımın 5 belirtisine dikkat!
  • “30 dakikadan uzun sürüyorsa dikkat”

Türkiye Milli Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği İdare Kurulu Üyesi Prof. Dr. Can Kocabaş, sağlıklı bir yaşam için sporun fazla mühim olduğunu, sporla astımın denetim altına alınabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığının cemiyet sağlığı açısından sporu teşvik eden birçok projeyi hayata geçirdiğini anımsatan Kocabaş, “Alerjik hastalıkların fazla olduğu bir toplumda bireylerin hayatında sporun mutlaka yeri olması gerekiyor. Bilhassa bu rahatsızlıkları olanların spor yapma konusunda endişeleri oluyor. Alerji uzmanları olarak, alerjik hastalıkların spor yapmaya mani bir vaziyet olmadığını hatta spor yapmalarını hastalıklarına iyi geleceğini tavsiye ediyoruz” dedi.

Prof. Dr. Kocabaş, astım hastalarının da spor yapmak konusunda çekinceleri olduğunu dile getirerek astım rahatsızlığı olanların da hekim kontrolünde spor yapabileceğini söyledi. Toplumda “astım hastaları spor yapamaz” şeklinde yanlış bir algı olduğunu anlatım eden Kocabaş, şöyle devam etti:

“Alerji ve klinik immünoloji uzmanları olarak astım hastalığı olanlara düzenli egzersiz öneriyoruz. Düzenli egzersiz yaptıklarında bu rahatsızlığı olanlar da astımlarını denetim altına alabileceklerdir. ‘Spor yaparsam hastalığıma iyi gelmeyecek’ endişesi var. Spor yapmak alerjik hastalığı olanların hastalığının kontrolüne de iyi geliyor. Polen alerjisi olan bir astım hastası her türlü spor yapabilir. Bahar aylarında polenlere maruziyet fazla olacağından bilhassa sabah saatlerinde ve rüzgarlı havalarda spor yapmamalarını önerebiliriz. Her hastanın alerjik durumuna özgü spor seçilebilir.”

Yüzmenin de göğüs kaslarını geliştirdiği için astım hastalarına iyi geldiğini aktaran Kocabaş, ancak kapalı yüzme havuzlarında kullanılan klor gazlarının müsait kullanılmaması durumunda bazı semptomlara sebep olabileceğini söyledi.

“ASTIM HASTALARI SPOR YAPABİLİR”

Alerjisi olan çocukların da gövde eğitimi dersine katılmaması konusunda yanlış bir algı oluştuğuna işaret eden Kocabaş, şunları kaydetti:

“Astım olduğu bilinen çocuklar, spor yaparken semptomları ortaya çıkıyorsa yani öksürüyorsa, soluk darlığı varsa bu çocuğun astım tedavisinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini anlıyoruz. Astım tedavisindeki amacımız, hastanın günlük hayattan kopmamasıdır. Alerjik hastalıklar, yaşam boyu devam fiyat ama uykuya semptomların belli dönemlerde hafiflemesi görülebilir. Örneğin, ergenlik döneminde hafifleyebilir. Alerjik hastalığı olanların bilhassa spor yapmalarını tavsiye ediyoruz. Astım spor yapmamıza mani teşkil etmiyor. Dünyanın fazla meşhur spor kulüplerinde futbol oynayan madalya kazanan astımı olan sporcuların olduğunu biliyoruz. Hiçbir astım hastası spordan ırak durmasın. Doktoruna danışarak, kendine en müsait sporu belirlesin. Spor yaparken sıkıntı yaşıyorsa hastalığının denetim altında olmadığını yolunda gitmeyen bazı şeylerin olduğunu da unutmasın.”

VİDEO: MASA BAŞINDA ÇALIŞANLAR İÇİN OFİS EGZERSİZLERİ

BİR CEVAP BIRAK