Ana sayfa Teknoloji Babalar için ‘akıllı’ tercih

Babalar için ‘akıllı’ tercih

144
0
PAYLAŞ

Babalar Günü dolayısıyla online alışveriş sitelerinin satışları katlanarak artarken, tüketiciler babalara armağan olarak elektronik ve uslu ürünleri tercih etti.

Babalar Günü dolayısıyla online alışveriş sitelerinden yapılan alışverişler katlanarak artarken, tüketiciler babalara armağan olarak elektronik ve akıllı ürünleri tercih etti.

Babalara bu sene bilgisayar ve tablet gibi ürünlerin yanı dizi uslu saat, drone ve oyun konsolları alındı. Drone satışlarında 8 kata varan artış görüldü. Sektör temsilcilerine göre Anneler Günü’ne göre daha az şahıs alışveriş yaparken babalara alınan hediyelerin sepet ağırlığı elektronik ürünler nedeniyle anneleri geride bıraktı.

Teknosa Umumi Müdürü Bülent Gürcan, yaptığı açıklamada, Babalar Günü’nün perakende sektörü için hareketliliğin arttığı hususi günler arasında yer aldığını belirterek, bu sene bilhassa bayramla da aynı döneme müsavi gelmesinin satışlara müspet yansıdığını söyledi.

Dijitalleşmenin ve yeni trendlerin etkisiyle geçen yıllara nazaran uslu ürünlerin artık daha çok ön plana çıktığını dile getiren Gürcan, uslu saatlerde yeni modellerle mahsul gamının ve fiyatının çeşitlenmesiyle yükselen bir satış trendinin gözlemlendiğini aktardı.

Gürcan, Teknosa.com verilerine göre, Babalar Günü alışverişlerinin yaşandığı bu dönemde uslu saat satışlarında 3 kat, drone satışlarında ise 8 kat artış olduğunu kaydederek, uslu telefonların yüzde 50’ye varan satış artışıyla tekrar en çok tercih edilen armağan alternatifleri arasında yer aldığını, oyun konsolları ve aksesuarlarda da aka artış yaşandığını anlattı.

“BABALAR, ANNELERİ GERİDE BIRAKIYOR”

n11.com Satış Umumi Müdür Yardımcısı Örpen Koçak, Babalar Günü’nün satışları umumi anlamda yüzde 10 artırdığını belirterek, bilhassa iPad ve tablet ürünlerinde yüzde 37, elektronik ürünlerde yüzde 12 artış yaşandığını söyledi.

Koçak, babalara alınan hediyelerde vasat sepet tutarının elektronik ürünlerin de etkisiyle 380 lira olduğunu belirterek, “Anneler Günü armağan alışverişimize 310 TL ayırırken Babalar Günü için 380 TL ayırıyoruz. Anneler Günü favori hediyeleri, ev kullanımına yönelik elektrikli ev aletleri, elektrikli süpürge, LED TV ve ütü iken, Babalar Günü favori hediyeleri kişisel kullanıma yönelik cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar, saat gibi teknolojik cihazlar. Sepet tutarının yüksek olmasının da sebebi elektronik mahsul ağırlığı oluyor.” dedi.

“AKILLI SAATLERE İLGİ YÜZDE 100 ARTTI”

Hepsiburada Ticari Öbek Başkanı Mesut Erturan, bu sene Babalar Günü döneminde alışveriş yapanların dörtte birinin elektronik kategorisini tercih ettiğini belirterek, onu yüzde 15 ile bilgisayar kategorisinin, yüzde 12 ile oto aksesuarın, yüzde 11 ile giyimin takip ettiğini söyledi.

Geçmiş yıllara göre bluetooth ürünler ve uslu saatlere ilginin yüzde 100 arttığına işaret eden Erturan, ayrıca mutfak ve elektroniğin yanı sıra, oto aksesuar kategorisindeki vasıta içi elektronik cihazların ve oto buzdolabı ürünlerinin de daha çok alaka gördüğünü anlattı.

“GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ DE FAVORİLER ARASINDA”

Morhipo.com Umumi Müdürü Şule Kuban, bu sene haziran ayında karne ve bayram heyecanı ile Babalar Günü’nün kesiştiğini belirterek, “Bu yılki Babalar Günü alışverişleri geçen yılın yüzde 20 üzerinde seyrediyor.” diye konuştu.

Kuban, Morhipo’dan babalar için en çok tişört ve gömlek gibi parçaların tercih edildiğini, 26-35 ıslak aralığındakilerin tercihinin ise daha çok parfüm ve kişisel bakım ürünlerinden yana olduğunu, klasik ayakkabıların ve gözlük-saat gibi aksesuarların da favoriler arasında yer aldığını söyledi.

Klasikleşen armağan trendlerinin bu sene da devam ettiğini dile getiren Kuban, bu sene güneş gözlüklerinin favoriler arasında yer aldığını kaydetti.

“BABALAR İÇİN YÜKSEK FİYATLI HEDİYE”

GittiGidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin, geçen yılki Babalar Günü dönemine kıyasla bu sene yekün ciroda yüzde 46 artış yaşandığını belirterek, babalar için en çok cep telefonu, saat setleri, parfüm, giyim, kişisel bakım ürünleri, spor ürünleri ve aletleri, bahçe ürünleri ve bina market ürünleri satıldığını söyledi.

Anneler Günü döneminde platformda ulaşılan satış hacminin Babalar Günü’ne oranla yüzde 20 daha çok olduğunu dile getiren Elçin, Babalar Günü’nde ise Anneler Günü’ne oranla 2 kat daha çok harcama yapıldığını belirtti.

Elçin, “Bu da gösteriyor ki annelere daha çok armağan alınırken, babalar için daha yüksek fiyatlı hediyeler tercih ediyoruz.” dedi.

BİR CEVAP BIRAK