Ana sayfa Otomobil Baidu, 4. seviye sürücüsüz araçlarının seri üretimine başladı

Baidu, 4. seviye sürücüsüz araçlarının seri üretimine başladı

102
0
PAYLAŞ

Çin’in arama motoru Baidu’nun sürücüsüz otobüs üretimine başladığı bildirildi.

Şinhua’nın haberine göre, Baidu’nun Üst Yöneticisi Robin Li, bir konferansta yaptığı konuşmada, Baidu’nun sürücüsüz otobüs üretimine başladığını belirterek, otonom sürüş platformunun son sürümü Apollo 3.0’la desteklenen sürücüsüz otobüs “Apolong”un Çin’de ve vatan dışında trafiğe çıkabileceğini söyledi.

Robin Li, otobüs üreticisi King Long ile ortaklaşa üretilen sürücüsüz otobüslerin Çin’in birçok kentinde ticari amaçlı olarak da kullanılacağını anlatım etti.

Çin’de 2000’de Robin Li tarafından kurulan internet şirketi Baidu, ülkenin Google’ı olarak da biliniyor. Şirket, arama motoru olarak hizmet vermesinin yanı dizi kullanıcılara video ve sosyal paylaşım platformları, e-kitap, çeviri, aş siparişi gibi muhtelif alt uygulamalar da sunuyor.

Günlük aktif kullanıcı sayısı bir milyarı aşan Baidu’nun Duer adlı suni zeka destekli sesli asistan uygulaması da bulunuyor. 

Son yıllarda bilişim şirketlerinden araba müstahsil firmalara birçok kuruluş, otonom vasıta teknolojisi üzerine çalışma yapıyor. Uluslararası rekabetin arttığı bu alanda Baidu’nun yanı dizi vasıta kiralama şirketi Uber, arama motoru Google ve Apple ön plana çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK