Ana sayfa Bilim Balıkları Artık Robotlar Avlayacak!

Balıkları Artık Robotlar Avlayacak!

193
0
PAYLAŞ

Hızla ilerleyen teknoloji baş döndürmeye devam ediyor. Neredeyse, teknolojinin hızına yetişilemiyor desek yanlış olmaz. Bunun son örneği ise, balık avlayan “ROBOT”. Bu robot sayesinde özellikle, erişilemeyen derin noktalarda ve okyanuslarda, denizi kirleten ve su döngüsünü olumsuz etkileyen balıkları avlayarak, doğal sirkülasyonu devam ettirmek kolaylaşacak. Ve okyanuslardan gelen zehirli atıkların da temizlenmesine olanak sağlamak.

Projenin detayları yavaş yavaş kamuoyu ile paylaşılıyor. Bu teknolojinin, özellikle Amerika, Hindistan ve Japonya gibi okyanusa yakın ve komşu olan ülkelerde kullanılması ön görülüyor. Sonrasında ise, denizi olan başta Türkiye gibi ülkelerin de, teknolojiyi kullanan ülkeler arasına girmesine kesin gözü ile bakılıyor.

ABD’de, Robots in Service Of the Environments (RISE) isimli çevre kuruluşunun öncülüğünde, aralarında Amerikan devlet ve vakıf üniversitelerinin de bulunduğu konsorsiyum bu projeyi yürütmekte ve projenin sonuna gelmektedir. Projenin ilk ayağını ise Atlantik Okyanusu oluşturuyor. Bu projede ilk hedef, doğal döngüyü olumsuz etkileyen Aslan Balıkları geliyor. Özellikle balık yumurtaları ile beslenmeyi seven yavruları için her gün yüz binlerce balık yumurtası çalan bu hayvanın okyanustan temizlenmesi an meselesi. Bunu yaparken annelerini katlettiğini de unutmamak gerekir. Bu durumun okyanuslara zehirli maddelerin eklenmesi ile sonuçlanması, proje mühendislerinin dikkatini çekmiş ve elektro şok yöntemi ile Aslan Balıklarının okyanuslardan temizlenmesine neden olmuştur. Projenin olumlu sonuç vermesi sonucunda, diğer ülkelerde de kullanılması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK