Ana sayfa Gündem Banyo Fayansları Nasıl Boyanır?

Banyo Fayansları Nasıl Boyanır?

517
0
PAYLAŞ

Banyo dekorasyonu, ev dekorasyonu içerisinde en çok önem taşıyan noktalardan biridir. Çok küçük dokunuşlarla birlikte mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Banyo maliyetli bir iştir, tüm banyo dekorasyonunu en başından oluşturayım derseniz rahat 10.000 TL’yi gözden çıkarmalısınız ki istediğiniz dekorun lükslüğüne göre bu rakam artar.

Biz size maliyeti en dipte tutarak muhteşem bir banyo nasıl elde edebileceğinizi anlatacağız. Eskimiş, parlaklığını kaybetmiş, rengi solmuş fayansları değiştirmeden nasıl eski haline geri getirebiliriz?

Banyo Fayansları Boyanabilir mi?

Evet banyo fayansları boyanabilir. Ama dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Banyolar nem oranı yüksek olduğu için boyaları yıpratmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle taban fayansına sürekli su teması olduğu için boyanın tipi bu hususta en çok önem taşıyan konudur.

Rastgele bir boya ile boyarsanız, suyu açtığınız anda akan boyalar görebilirsiniz. Dekorasyonun çöp olmasının yanında emeklerinizin de boşa gitmesi sizi çok zor duruma düşürecektir.

Su temasının yoğun olduğu bölgelerde dünyanın en kaliteli boyasını kullansanız dahi, belli bir süre sonra yine solacaktır. Bu sebepten kaynaklı zemindeki ve duşakabin yanındaki fayansları boyamamanızı tavsiye ediyoruz.

Duvarlardaki fayansları boyamanız, görünüm açısından etkili bir görünüm elde etmek için yeterli olacaktır. Seramik banyo fayanslarının boyanma aşamaları şu şekildedir:

Banyo Fayansı Boyama Adım Adım

  • Banyo fayanslarını tek bir leke kalmayacak şekilde temizliyoruz. Bulaşık telleri işinizi görecektir. Çok bastırıp fayanslarda çizikler meydana getirmeden tüm lekeleri ve izleri yok edin ardından da süngeri ıslatarak fayansları silmeye başlayın. Camı açın 30 – 45 dk sonra kuruduğundan emin olunca kolları sıvayacağız.
  • Fayanslar kurudu, sıra zımparada. Parlak kısımları gidermek ve mat bir hale getirerek boyayı daha tutunabilir bir alana vurmak için sentetik zımpara kullanmalısınız. Zımpara makineleri de işinizi görecektir. Yine fayansı çizmeden zımpara işlemini de gerçekleştirin.
  • Zımparaladıktan sonra da yine fayans üzerindeki tozları ve lekeleri silerek yine tertemiz yapın ve kurumasını bekleyin.
  • Epoksi boya veya lateks fayans boyası kullanarak boyama işlemine geçin. Fayansları boyamak için bu 2 boya haricinde farklı bir boya kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

BİR CEVAP BIRAK