Ana sayfa Teknoloji Baş Dönmesi için Teknolojik Tedavi

Baş Dönmesi için Teknolojik Tedavi

94
0
PAYLAŞ
Baş Dönmesi için Teknolojik Tedavi
Baş Dönmesi için Teknolojik Tedavi

Cardiff Üniversitesi psikologlarına göre, sanal gerçeklik gözlüğü baş dönmesi teşhisi ve tedavisi için kullanılabilir.

Araştırmalara  göre baş dönmesi ve bulantı sıkıntısı görülen ve süreklilik haline gelmiş insanlar için yapılan araştırmalarda.
Bir grup psikolog tanı ve rehabilitasyona yardımcı olmak için sanal gerçeklik gözlüğü geliştirmek için çalışıyor.
Bilim adamları, yaklaşımın “gerçekçi ve tedavi edici potansiyel” olduğuna inanıyorlar.
Psikoloji Okulu’ndan Dr. Georgina Powell şunları söyledi: “baş dönmesine neden veya neyin sebep olduğuna tam olarak emin  olmadıklarını ve bunun için sana bir ortam geliştirerek sanal ortamda tedavi sürecine büyük katkıda bulunacaklarını belirtiyor .
“Ayrıca, pek çok etkili rehabilitasyon terapisi mevcut değil, bu nedenle projemizin amacı bu iki şeyi denemek ve anlamaya çalışmak” dedi.
Baş dönmesi son derece zayıflatıcı olabileceğini belirtti ve ekliyor: “Bu, bir hastanın evini terk edemeyeceği anlamına gelebilir çünkü Sanal gerçeklik ortamlarında dolaşırken çok hasta ve mide bulandırıcı hissediyorlar.
“Çalışamıyorlar, iş yapamıyorlar.”
Bir göz yanılgısı olarak  Sanal gerçeklik ortamının bu tedavilerde nedeni anlamak için bize büyük ölçüde fayda sağlayacagını biliyoruz diye konuştular.

Cardiff Üniversitesi ekibi, veritgo’nun sıklıkla baş dönmesi ile karıştığını söyledi.
Ekip, hastalar hakkında yaptıkları en çarpıcı gözlemlerden birinin semptomlarının başlamasının Beynin tam olarak alğılayama ma ve beyne giden sinirler arasındaki varyasyon olduğunu söyledi.
Dr Powell, “Hastaların hepsi çok farklıdır ve bazı ortamlar bazı hastalar için semptomları tetikleyebilir, işte tan burada sanal gereçeklik ortamı devreye giriyor” dedi.
“Dolayısıyla, sanal gerçekliği (VR) kullanarak, hastalara gösterebileceğimiz farklı ortam türleri üzerinde geniş bir esnekliğe sahip olabilir ve bireysel tetikleyicilerin ne olabileceğini öğrenebilir ve ardından özel rehabilitasyon terapilerini gerçekleştire biliriz diye ekledi.”
“Bir kova hazırız”
Görsel baş dönmesi ” karmaşık sendromu” olarak adlandırılır, çünkü büyük ve geniş alanlar, karmaşık rafları ve tekrarlı koridorları ile sendrom tetikleme görevi yapabilir.
Dr Powell, “Diğer ortamlar, bir nehrin üzerinde yürümeyi sendrom haline getiren kişiler için bizim örnek vermek gerekirse sanal gerçeklik ortamlarında bunu başarmalarını sağlıyoruz” dedi.
“Genelde bir anda sanal gerçeklik görüntülerinin çoğunu idare edebilirler – ve biz bunu başarmak için çalışıyoruz” diye ekledi.
“Fakat biz onlara çok fazla boşluk veriyor ve çok fazla su veriyor ve nasıl hissettiklerini izliyoruz.”

Baş dönmesi nedir?
Vertigo, bir rahatsızlık değil, bir semptomdur.
Doktorlar baş dönmesi, kendinden geçme hissi, dengesizlik ve bulantı kaybına dayanabilirler.
Şiddetli baş dönmesi varsa, belirtileriniz sabit olabilir ve birkaç gün veya daha uzun sürebilir
Vertigo terimi, aslında yükseklik korkusunu tarif etmek için yanlış kullanılmıştır; bu aslında akrofobi olarak bilinmelidir diyerek ekledi.
Genellikle, Şiddetli  baş dönmesi olan insanlar, vestibüler sistemle ilgili hasar veya hastalıktan (baş ve kulak enfeksiyonu gibi denge bozuklukları içerisinde yer alan iç kulak hasarı olarak bilinir) sonra rahatsızlık geliştirir. Ayrıca migrenle de ilgili olabilir.