Ana sayfa Sağlık Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri

Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri

227
0
PAYLAŞ
Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri
Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri

Cilt üzerinde meydana gelen alerjik hastalığa egzama adı verilir. 3 ile 24 aylık bebeklerde egzama olma olasılığı oldukça fazladır. Eğer aile bireylerinde astım, nezle gibi alerji durumlarına rastlanır, hatta geçmiş zamanda egzama rahatsızlığı yaşamış kişilerde bebeklerin egzamaya yakalanma olasılığını arttırmış olur.

Bazı etkenler arasında, kimyasal maddeler, deterjanlar, pudra, yünlü giysiler bebekler de alerji oluşumuna nedendir. Bebeklerde egzama ve nedenleri arasında en yaygın görülen inek sütü alerjisidir. Bebeklerde inek sütü kullanıldıysa alerjik oluşumunu tetikleyerek egzama oluşması görülebilir.

Bebeklerde Egzama Belirtileri Nelerdir?

  • Bebeklerde egzama kendini ilk önce yanaklarda başlar ve vücuda yavaş yavaş yayılmaya başlar. Bazı belirti bulguları aşağıda yer alıyor.
  • Aniden cilt üzerinde beliren kızarıklıklar
  • Cilt üzerinde oluşan kızarıklıkların dökülme ve kabuklaşma başlaması
  • Öncelikle yanaklarda başlayıp, bacak, alın bölgesi ve kulak arkasında kızarıklar meydana gelmesi
  • Bir müddet sonra kanayan sivilcelerin olması
  • Sürekli kaşınma ve yanma hissi oluşuyorsa egzama başlangıcı demektir. Bebekler kaşınan bölgeleri kaşıyarak yara olmasına neden olurlar. Tahriş olunan bölgenin enfeksiyon oluşmaması için dikkatli ve önlem alınması gerekir. Geç kalmadan mutlaka hekim kontrolüne götürülmesi gerekir.

Bebeklerde Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Normalde çok küçük bir oran ile kendiliğinden iyileşen egzama, bazen tıbbi tedavi uygulaması gerektirebilir. Araştırmalar sonucunda egzama her üç bebekten birinde astım veya alerjik hastalıklar oluşturmuştur. Egzamanın tanısı mutlaka doktor tarafından konulmuş olması gerekir.

Anne ve baba egzama şüphesi ile bebeklerini doktor kontrolü altında tedavi ettirmeleri gerekir. Bilinçsizce doktor haricinde diyet ya da ilaç kullanıma yönelmemeleri şarttır. Egzaması olan bebeklerde kesinlikle sabun kullanılmamalıdır.

Egzamalı bölgeye su değmemeli ve aşırı banyo yaptırmaktan kaçınılmalıdır. Egzamalı bölgede kaşıntıyı önlemek için krem tedavisi uygulanır. Bebeklerde çok ilerleyen egzamalar enfeksiyona dönüşmüşse doktor tarafından antibiyotik ilaç ve kremler verilir.

BİR CEVAP BIRAK