Ana sayfa Teknoloji Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığından Bilişim sektörüne 102 milyon lira destek

Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığından Bilişim sektörüne 102 milyon lira destek

142
0
PAYLAŞ

Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜBİTAK ile KOSGEB aracılığıyla, bilişim ve yazılım sektörlerinde etkinlik gösteren bin 547 firmaya, şu ana kadar yekün 102 milyon lira destek verdiklerini bildirdi.

Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanayide yüksek teknolojiye geçiş ve 4. Endüstri Devrimi çerçevesinde, öbür sektörlerle yatay münasebet içinde olan ve stratejik ehemmiyet taşıyan “bilişim ve yazılım” sektörlerine odaklandıklarını söyledi.

Bu kapsamda gerçekleştirdikleri ve sürdürdükleri faaliyetlere değinen Özlü, Üretim Reform Paketi ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreticilerinin sanayici kapsamına alındığını, halk ihalelerinde yerli yazılım ürünlerine yüzde 15 eder avantajı uygulanması zorunluluğu getirdiklerini ve yazılım ürünlerine yerli malı belgesi düzenlenmesi imkanı tanıdıklarını anlattı. Böylece yerli yazılım kullanımının önünü açtıklarını vurgulayan Özlü, bu çerçevede yazılım üreticilerinin sanayici vasfı kazanmasıyla 284 işletmenin endüstri siciline kayıt yaptırdığını ve laf konusu süreçte 52 yazılım işletmesinin, ürünleri için 145 yerli malı belgesi aldığını belirtti.

Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve KOSGEB aracılığıyla bilişim ve yazılım sektörlerinde etkinlik gösteren bin 547 firmaya şu ana kadar yekün 102 milyon lira destek verdiklerini kaydetti.

Bakanlığın Yerlileştirme Mahsul Programı kapsamında, Türkiye’nin cari açığının kapatılmasına yıllık 1 milyar dolarlık katkı sağlayacaklarına işaret eden Özlü, emniyet yazılım ve donanımları başta olmak üzere, bilgisayar destekli tasarım, imalat ve simülasyon yazılımlarının yerli imkanlarla üretilmesini hedefleyen programlar hayata geçireceklerine dikkati çekti.

Özlü, 4. Endüstri Devrimi çerçevesinde, nesnelerin interneti, aka veri, bulut bilişim, suni zeka ve blok zincir teknolojileri açısından kritik ehemmiyet taşıyan 5G genişbant haberleşme teknolojilerini yerli imkanlarla ürettiklerinin altını çizerek, “Türkiye Bilişim Endüstri ciro büyüklüğü 25 milyar dolara, sektör dışsatım hacmi ise 1 milyar dolara ulaştı. Bilişim sektöründe etkinlik gösteren 17 binden çok işletme, şu an itibariyle yaklaşık 120 bin kişiye sağladı.” diye konuştu.

“AR-GE MERKEZLERİ VE TGB’LERDE BİLİŞİM”

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde (TGB) suni zeka, aka veri ve ileri analitik, sanallaştırma/artırılmış gerçeklik, bulut bilişim, nesnelerin interneti, siber güvenlik, robotik teknolojiler, yeni kuşak akıllı sensörler ve eklemeli imalat alanlarında teknoloji üreten dijital firma sayısının 354’ü bulduğunu bildiren Özlü, dijital teknolojiler alanında etkinlik gösteren şirketlerden Ar-Ge merkezi olan firma sayısının ise 125’e ulaştığını belirtti.

Özlü, 77 Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde, 4 bin 624 firmanın etkinlik gösterdiğine ve 45 bin 274 kişinin istihdam edildiğine dikkati çekerek, laf konusu bölgelerin ciro büyüklüğünün 4 milyar dolara, dışsatım büyüklüğünün ise 2,9 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.

Türkiye genelinde Ar-Ge merkezi sayısının da 861’e ulaştığına işaret eden Özlü, bu merkezlerde elektronik, yazılım, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinde etkinlik gösteren işletmelerin oranının yüzde 25’i bulduğunu aktardı.

BİR CEVAP BIRAK