Ana sayfa Bilim Bilim İnsanlarına Göre Ölümden Sonra Yaşam Var Mı ?

Bilim İnsanlarına Göre Ölümden Sonra Yaşam Var Mı ?

236
1
PAYLAŞ

“Ölüm sonrası yaşam” konusu, insanlık tarihinin belki de en tartışmalı konularından biri. Bu konudaki son görüşlerden biri de, fizikçi ve kozmolog olan Sean Carroll adlı bir ilim insanından geldi. Carroll’a göre elimizde olan tek şey bu yaşam ve odaklanmamız gereken de bu.

Peki Carroll bu düşüncesini nelere dayandırıyor?

Carroll’a göre ölüm sonrası yaşamın gerçek olabilmesi için, bilincin fiziksel vücuttan tamamen ayrı bir yere geçmesi gerekiyor. Ama kendisine göre ortada bir mesele var; bilinç dediğimiz kavram ebedi bir ruh değil, aksine tamamen fiziksel yapılar olan atomlardan oluşuyor.

Bilincimizin biz öldükten sonra var olmaya devam etmesi, atomlarımızın da bir arada kalmasını gerektiriyor. Ama vücudumuzun öldükten sonra böyle bir gücü kalmıyor ve bilincimiz de bu nedenle yok oluyor.

Carroll’ın bahsettiği bir diğer nokta ise kuantum saha teorisi.

Teoriye göre evrende her bir parçacık için bir saha bulunuyor. Örneğin fotonların da, elektronların da, protonların da kendine özel alanları var. Carroll’a göre hesaplamalar sonucunda bilinmeyen bir parçacığın var olduğunu gösteren bir delil yok, dolayısıyla bilinci taşıyan esrarengiz saklı parçacıkların da olması mümkün değil. Yine de bilinci bir yerden diğer bir yere aktarma konusunda son zamanlarda pek çok çalışma yürütülüyor.

32 Yaşındaki Milyarder, Öldükten Sonra ‘Bilincinin Ölümsüzleşmesi’ İçin 10 Bin Dolar Ödedi!

Her ne kadar bazı kesimler Carroll’a hak verse de, bazılarına göre ilim ölüm sonra yaşama delil gösterebilecek kadar gelişebilmiş değil. Sonuçta Carroll’ın bu açıklamaları tartışmayı noktalandıramasa da, fitili yine ateşlemiş gibi görünüyor. 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK