Ana sayfa Bilim Bilim Tarafından Açıklanamayan Buluşlar

Bilim Tarafından Açıklanamayan Buluşlar

110
1
PAYLAŞ
bilim

Oldukça dikkat çekici bir konu olan Bilim tarafından açıklanamayan buluşlar, teknoloji ve yaşamın gelişimiyle birlikte, benzersiz bir merakı da beraberinde getirmektedir. Geçmişten günümüze bu buluşların neden ve sonuç ilişkisini anlatmak ve sizlerin bilgi merakını gidermek istiyoruz. Şimdi sizler için belirlediğimiz 4 buluşu incelemeli ve bilim adına şaşırtıcı gelişmeleri takip etmelisiniz.

Kristal Kuru Kafa

1000 yıllık bir tarihe sahip kristal kuru kafa, maya dönemine ait bir buluştur. Bir blok üzerinde yer alan kristalin üzerine oyma olarak yapıldığını söylemeliyiz. Yapımı konusunda büyük bir kafa karışıklığı olduğunu ve direkt olarak göz çukurundan yansıma yaptığını belirtelim. Günümüzdeki teknolojinin bu kristale denk olmadığı dile getirilmektedir.

2000 Yıllık Tarihe Sahip Pil

Wilhelm Konig tarafından Irak’ın başkenti olan Bağdat’ın çevresinde ele geçirilen bu pil, Bilim adamlarının üzerinde durduğu ve şaşkınlıkla karşıladığı bir icatlar olmuştur. Dünyanın en eski pili olarak adlandırılması da, ne denli önemli olduğunu göstermektedir. 2 volt enerji kaynağına sahip olduğu saptanmış ve 1800 yıllarındaki modern pilin önüne geçmiştir.

Piri Reis Haritası

Tarihimizde büyük bir yer olan Türk denizci Piri Reis’in çizdiği bu harita, Amerika, Güney Kutbu ve Afrika bölgelerini göstermektedir. 1929 yılında büyük bir şok etkisi yarattığını belirtmeliyiz. Bilindiği üzere, Güney kutbu 1818 yıllarına denk gelen bir keşif tarihine sahiptir. Piri Reis’in haritasındaki detaylar ve kıtanın buz altın kalan sahil bölgelerinin yer alması, bilim adamları tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştır.

Çinli Generalin Kemer Tokası

Oldukça eski bir zamana hitap eden buluşlardan birisi de, M.S 300’lerde vefat eden Çinli General Çou Çou’nun 1956 yıllarında mezarında ele geçirilen kemer tokasıdır. Yaklaşık olarak %85’inin alüminyumdan yapıldığı belirtilmektedir. Doğanın yapısında bileşik olarak yer alan alüminyum, diğer maddelerden ayrıştırılması ve kullanımı 19.yy’da gerçekleşmiştir. Bilim ve buluşlar konusunda son derece dikkat çeken bu kemer tokası, alüminyumun 19 yüzyıldaki kullanımı gerçeğinin üzerini örtmektedir. Bilim adına ilgi çekici örnekler arasında yer alması da, bu kemer tokasının önemini ortaya koymaktadır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK