Ana sayfa Bilim Bilimin Tarihsel Gelişim Süreci!

Bilimin Tarihsel Gelişim Süreci!

270
0
PAYLAŞ

İlk çağlardan beri var olan bilimin en geliştiği topluluk olan İyonların; bilimin gelişmesine sağladıkları katkıları ve hatta bilimin ataları sayılabilecek kadar gelişmiş bir topluluk olduğunu unutmamak gerekmektedir. İyonyalı bilim adamları içerisinde en ünlüleri Platon, Thales, Diyojen, Hipokrat’tır. Matematik, felsefe, tıp, astronomi alanlarında çalışmalar yapan bu bilim insanlarının çalışmaları, günümüz teknoloji ve biliminin gelişmesinde mihenk taşları oldukları söylenebilir.

İyonlar hakkında kısa bilgi verecek olursak, yaşadıkları dönemde yarattıkları özgür düşünce ortamı sayesinde fikirlerini korkusuzca paylaşabilmeleri sayesinde, bilime ve yeniliğe verilen önemle ilerleme imkanı bulmuşlar ve İyonya’nın bir bilim merkezi haline gelmesini sağlamışlardır.

Bilim ve Rekabet
İyonyalılar döneminde yetişen bilim adamlarının, dünya bilim ve gelişimine yaptıkları katkılarla temeli atılan ve zamanla daha da geliştirilen bilim günümüzde dünyamızın sınırlarını aşmaktadır. 2. Dünya savaşı sonrası, dünya liderliğini ele geçirmek için yarışan ABD ve Rusya arasında yarış haline getirilen bilim çalışmaları, büyük bir hızda ilerleyerek 1960’larda Yıldız Savaşları adıyla anılmaya başlanmıştır.

Sağlık ve Teknoloji Bilimi Nasıl Ortaya Çıktı?
ABD ve Rusya arasında yaşanan bu rekabet ortamının dünyaya en katkı sağlayan kısmı sağlık ve teknoloji biliminin gelişiminin hızlanması ve dünya sınırlarını aşarak Ay’a ulaşmış olmasıdır. Bu durum iyonların bilimde gelişme nedenleri ile aynıdır. Bilimle gelişen teknolojiyle birlikte hem insan ve hayvanlar üzerinde, hem de doğa üzerinde kontrol sağlama amacı gütmekte ve bunun için birçok çalışma da yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK