Ana sayfa Bilim Bilimlerinin Sınıflandırılması

Bilimlerinin Sınıflandırılması

128
0
PAYLAŞ
Bilimlerinin Sınıflandırılması
Bilimlerinin Sınıflandırılması

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana içinde bulunduğu ortamı ve yaşam şartlarını her yeni ayrı bir yönden incelemekte, merak etmekte ve buna bağlı olarak adına teknoloji denilen olgu gün be gün gelişmekte, haliyle yaşam şartları iyileşmekte, kolaylaşmaktadır.

Evrenin yapısının ve hareketlerinin çeşitli yöntemler vasıtasıyla incelenmesi araştırılması ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi olayına bilim denilmektedir, ilim de denilmektedir. Merak altyapısına dayanan bilim, neden sorusuyla sürecine devam etmekte, konuların ve olayların çeşitliliği ve farklılıkları nedeniyle birçok farklı bölüme ayrılmaktadır. Bilim konularının tamamının temel amacı insan hayatını daha kolay daha yaşanır daha müreffeh bir hale getirmektir.

İlk bakışta olağan gibi görünen her şey, bilimsel olarak dikkatlice incelendiğinde aslında hiç de öyle olmadığı, içerisinde birçok gizemi barındırdığı anlaşılmaktadır. Bilim ilk aşamada olayları anlamaya ve sorunları çözmeye yönelik gibide gözükse, ileri bilim olayı çözmenin yanında ilerlemeyi de hedef alır.

Geçmişten bu yana bilim; matematik, gökbilim, tıp ve geometri dallarına üzerine kurulmuşken, insanlık tarihinin gelişimiyle birçok yeni bilim dalı bulunmuş ve üzerinde çalışılmaya başlanmış olup, insanlık tarihine birçok farklı birçok yeni hizmetler verilmiştir.

Bilimlerin sınıflandırılması
Gökbilim: Astronomi ve fizik diye de bilinir. En eski bilim dallarındandır. İnsanların gökyüzüne ve gökyüzündeki hareketliliği olan ilgisiyle gelişmiş, teleskopun bulunmasıyla çağ atlamış bir bilim dalıdır. Dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndüğünü açıklayan Nikolas Kopernik, ışık hızının karesiyle kütlenin eşit olduğunu bulan Albert Einstein, teleskopu geliştiren Galileo Galilei ve yerçekimini bulun Isaac Newton bu bilim dalının önemli isimlerindendir.

Matematik ve geometri: Antik çağlardan gelen bir bilim dalıdır. Tales, Pisagor, Gauss, Öklid, Kepler, Descartes, Pascal ve Fibonacci gibi isimler bilim dalının öncüleridir.

Tıp: Asya kıtasında başlayan bir bilim dalıdır. İnsan hayatının korunması ve uzatılması amacı güdülerek yapılan tüm çalışmaları kapsamaktadır. İlk tedavi yöntemlerini uygulamaya başlayan Hipokrat es, “Tıbbın Kanunu” isimli kitabı yazan İbni Sina, Kuduz aşısını bulan Louis Pasteur bilim dalının önemli isimleridir.

Bahsettiğimiz bilim dalları dışında; kimya, biyoloji, sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi ve antropoli gibi bilim dalları mevcuttur.