Ana sayfa Teknoloji Bir Yapay Zeka, Kendi Başına Rubik Küpleri Çözmeye Başladı

Bir Yapay Zeka, Kendi Başına Rubik Küpleri Çözmeye Başladı

61
0
PAYLAŞ

İnsanların sürekli olarak üzerinde çalıştığı ve dur durak bilmeden geliştirdiği makineler, şimdilerde insan zekasının önüne geçmeye başladı. Pratiklik ve zekanın tanımı olarak gösterilen ve üzerine yarışmalar dahi düzenlenen rubik küpler, makineler tarafından çözülmeye başlandı.

Gelinen dönüm noktası çok önemli, çünkü bu durum bilgisayar bilimlerinin ne denli geliştiğini bizlere gösteren en açık örneklerden biri. Karmaşık problemlerin bilgisayar bilimleri ve makineler yardımı ile çözülebileceğini gösteren bu son gelişme, oldukça başarılı bir çalışmanın sonucu.

1974 yılında Macar mucit Erno Rubik tarafından geliştirilen üç boyutlu bulmaca, karmaşık yapısıyla pek çok kişide merak uyandırıyor. Rubik küpün amacı, küpün her yüzeyini aynı renk ile hizalamaktır. Sadece bir hobi olarak başlayan bu yolculuk, rubik küpü vakit içerisinde en çok satan oyuncak haline getirdi. Küpün, şu zamana kadar 350 milyondan daha çok satışının gerçekleştiği düşünülüyor.

Bilgisayar bilimi ve matematikçilerden büyük alaka gören küpü en az 26 hamlede çözebilirsiniz. Ancak açıkça belirtmek gerekirse, olayı 26 hamlede çözmeniz muhtemelen sizin dahi olduğunuzu gösteren bir kanıttır. Çözmesi bu denli zor olan küp için algoritmalar tasarlamak da hiç basit değildi. Ama Rubik, buluş ettiği oyuncak için 1 ayda algoritma geliştirdi.

Dünya Rubik Küp Rekoru Kırıldı: 4.2 Saniye! (Video)

Şimdi ise derin öğrenme makinesine oyunun kuralları verilerek, kendi kendine oynaması sağlanıyor. Her adımda gösterdiği performansa göre bir ödül belirleniyor. Bu ödül süreçleri önemli, çünkü makine bu sayede hangi hamlenin daha iyi olduğunu ayırt edebiliyor. Diğer bir deyişle makine bu sayede olayı ve oyunu daha net öğreniyor.

Geliştirilen akılcı algoritma sayesinde, tüm küpler 0 oranında çözülebildi. Şu an için bu aşamalar 30 hamleden oluşuyor, ancak yakın zamanda hamle sayısının da düşmesi oldukça muhtemel.

BİR CEVAP BIRAK