Ana sayfa Teknoloji Bithumb Saldırıya Uğradı, 30 Milyon Dolar Çalındı!

Bithumb Saldırıya Uğradı, 30 Milyon Dolar Çalındı!

56
0
PAYLAŞ

Kripto nakit borsaları, yasal ve teknik güvenlik donanımları açısından hala tam anlamıyla iyileştirilemediler. Paranın dijitalleşmesi, onu çalmak isteyen hırsızların da dijitalleşmesini sağladı. Dünyanın farklı bölgelerinde yer saha korsan grupları, özel borsa şirketlerine sayısız hücum girişiminde bulunuyor. Geçtiğimiz yıla oranla artan güvenlik önlemleri dolayısıyla korsanlık vakalarında düşüş yaşansa da vakit vakit büyük vurgunlar gerçekleşiyor. Bu konuda Asya merkezli borsaların ağırbaşlı birer hedef oldukları da ortada. 

Merkezi Güney Kore’de bulunan Bithumb, korsanların açık hedefi oldu. Tek seferde 30 milyon dolara müsavi düşen değerde kripto nakit çalan korsanlar, borsada çöküşe sebep oldular. 19 Haziran TSİ 15.49’da bir açıklama yapan Bithumb, yaşanan olayın ardından kripto nakit değişimi işlemlerine ara verildiğini, cüzdanlardaki bir değişiklik nedeniyle mevduatları geçici olarak askıya aldığını açıkladı. Ardından şöyle bir açıklamayla süreç aydınlatıldı.

Bithumb, “Yaklaşık 30.000.000 dolar değerinde kripto nakit birimlerinin çalındığını anladık. Çalınan kripto paralar Bithumb tarafından karşılanacak ve tüm varlıklar soğuk cüzdanlara yine aktarılacak.” açıklamasında bulundu.

Kripto nakit borsalarının son dönemde tercih ettikleri en geçerli güvenlik önlemlerinden birisi de soğuk depolar. Bithumb’ın söz konusu zararı üstlenmesi, şirketin mümkün krizlere karşı önceden önlem aldığını gösteriyor. Hatta saldırıdan önceki son 24 saat içinde Bithumb üzerinden 270 milyon dolarlık kripto nakit işlemi gerçekleştirildi. Korsanların çaldıkları 30 milyon dolar ilk etapta göze büyük bir rakam gibi gelebilir, ancak kripto nakit piyasasının geldiği noktaya bakında tutarın devede kulak kaldığı anlaşılıyor. 

Saldırı üzerine Litecoin’in kurucusu olan Charlie Lee, kullanıcılara harici cüzdanlara geçem tavsiyesinde bulundu. Bithumb vurgunu piyasanın genelinde de küçük bir sarsıntıya sebep oldu. Bitcoin’in fiyatı 200 dolarlık bir kaybın ardından sabitlenerek 6600 dolar civarlarında seyretmeye başladı.

BİR CEVAP BIRAK