Ana sayfa Sağlık Bitkilerle Evinizde Kolayca Cilt Bakımı Yapabilirsiniz

Bitkilerle Evinizde Kolayca Cilt Bakımı Yapabilirsiniz

189
0
PAYLAŞ

Bitkiler yüzyıllar boyunca birçok tedavide kullanılmıştır. Hastalıklar, saç sorunları, cilt sorunları ve daha birçok problemde bitkilerin olumlu etkileri görülür. Bu yazımızda bitkilerin cilt bakımına faydalarını göreceğiz. Civan perçeminden defne yaprağına birçok bitkinin cilt bakımında etkisi olduğunu biliyor musunuz? O zaman gelin bitkilerle kolay cilt bakımı yazımıza bir göz atalım.

Çuha Çiçeği

Bitkilerle kolay cilt bakımı serisinde kullanılan bir diğer bitki çuha çiçeğidir. Çuha çiçeği cildin sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. İki tutam çuha çiçeği dövülüp toz haline getirilir. Kabukları soyulmuş yarım salatalık, bir fincan pirinç unu, çuha çiçeği tozu ile birlikte on dakika ateşte pişirilir. Oluşan bu karışım bulamaç haline getirilir. Ardından yarım fincan elma suyu ve bir çorba kaşığı saf zeytinyağı ilave edilerek krem haline getirilip cilde sürülür. Bu da oldukça etkili bir bakımdır. Cildin temizlenmesinin ardından gül suyu sürülmesi de etkiyi ikiye katlar.

Civan Perçemi

Civan perçemi çiçeği oldukça etkili bir cilt bakımı maskesidir. Yüzdeki kırışıkların gitmesinde büyük rol oynar. Civan perçemi maskesi limon suyu, zeytinyağı, bal ve yumurta sarısıyla birlikte kullanılır. Bu karışım maskenin etkisini arttırır. Suda kaynatılan civan perçemi süzülüp, soğutulduktan sonra bir yarım fincan limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı bal ve bir yumurta sıvısıyla karıştırılır. Karışım maske kıvamına gelinceye kadar yulaf unu eklenir ve daha sonra cilde masaj yapılarak yedirilir.

Defne Yaprağı

Defne yaprağı özellikle sivilceyle savaşta etkili bir bitkidir ve cilde tazelik kazandırır. Üç tutam defne yaprağı ve bir tutam tarçın kayısı suyunda pişirilir. Daha sonra bir adet yumurta ve yarım fincan süt karıştırılarak krem haline getirilir. Bu karışımın cilde sürülmesi cilt bakımı için oldukça faydalıdır.

 

Karahindiba

Karahindiba da cilt bakımında kullanılan bitkilerden biridir. Ciltteki siyah noktaların ve lekelerin giderilmesinde kullanılır. 2 çorba kaşığı karahindiba, suda 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür ardından sabah akşam cilde sürülür.

Yazımızda bitkilerle kolay cilt bakımını işledik. Adı geçen bitkileri aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer ciltte çok büyük sıkıntılar var ise bir dermatologla görüşülmesinde fayda vardır.