Ana sayfa Teknoloji SON DAKİKA: Booking Kapandı Mı?

SON DAKİKA: Booking Kapandı Mı?

96
0
PAYLAŞ

Booking kapandı mı?

Seyahat ve konaklama aracılığı yaparak oteller ve turizm firmalarıyla ortak bir çalışma yürüten Booking.com kapandı. TÜRSAB tarafından Rekabet Kurulu’na yapılan şikayete yönelik Booking’in Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasına ve idari para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

GÜNCELLEME 30.03.2017 17:40

Booking.Com’a hala erişim sağlanıyor olsa da, Türkiye’den herhangi bir şehir ya da bölge araması yapmaya çalıştığınızda Herhangi bir il ya da bölge çıkmıyor. Örneğin Ankara diye arattığımızda, içinde Ankara geçen başka şehirler geçiyor. Bu Booking.com tarafından verilmiş bir karar. İdari para cezasına çarptırılmasıyla beraber, mahkeme kararı henüz uygulanmamış olsa da, online rezervasyon devi kendi isteğiyle faaliyetlerini durdurdu.

Booking.Com’a Giriliyor Mu? Booking.Com Kapandı Mı?

Booking kapandı mı? Booking.Com’un Türkiye faaliyetlerinin durdurulması kararına varılsa da, şu an booking.com’a erişim sağlanıyor. Açılan davanın ilk duruşmasında Booking.com’un Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasına, 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasına ve Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)’na site girişinin engellenmesi için yazı yazılması kararına varıldı.

Booking.Com Ne Zaman Kapanacak?

Tedbir kararını gösteren duruşma zaptında davalı tarafın, yani Booking.Com BV şirketinin dinlenmesine karar verildi. Bu nedenle karar alınsa da, duruşma ertelendi. Yeni duruşma 14.06.2017 tarihinde saat 10:30 yapılacak. Bu süreye kadar Booking.Com’a erişimlerin BTK tarafından engellenmesi bekleniyor.

TÜRSAB’ın resmi sitesinden yayınladığı yazı;

TÜRSAB’dan Önemli Açıklama /TÜRSAB Tarafından Açılan Davada Booking.Com’un Haksız Rekabet Oluşturan Faaliyetlerini Durdurma Kararı Verildi
Değerli üyeler,
Birlik üyesi seyahat acentaları ile turizm sektörünün önemli sorunu olan ve booking.com internet sitesi üzerinden yürütülen seyahat acentaları aleyhine haksız rekabet oluşturan faaliyetlerin durdurulmasına yönelik;  TÜRSAB tarafından İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın,  29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmasında TEDBİR TALEBİMİZ KABUL EDİLMİŞTİR.
Sayın mahkeme;
  • Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.
  • TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.
Konu bilgilerinize sunulur.
Saygılarımızla,
TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ
(TÜRSAB)

 

29.03.2017 11:39’da sonuçlanan davanın duruşma zaptı ise şöyle;

EKLER: Booking.Com’un Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik TÜRSAB duyurusu

Tedbir kararını gösteren duruşma zaptı. 

TÜRSAB tarafından açılan dava sonucu Booking.Com’un Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik sizin yorumlarınız neler? Kararı haklı buluyor musunuz?

 

Haberle ilgili yapılan aramalar: 

booking kapatıldı

booking.com kapandı

boking kapatıldı mı

bokinge girilmiyor

boking girişleri

booking.com kapatıldı mı

booking.com durduruldu

BİR CEVAP BIRAK