Ana sayfa Teknoloji Bu Drone Taşıma Kapasitesiyle Ağızları Açık Bırakıyor!

Bu Drone Taşıma Kapasitesiyle Ağızları Açık Bırakıyor!

119
0
PAYLAŞ

FlyCroTugs Drone taşıma kapasitesiyle ilgili büyük bir ilk gerçekleştirdi. Bu ilkin de uzun süre boyunca tek olarak kalacağı düşünülüyor.

İsviçre’de yer alan Ecole Polytechnique Federale de Laussane (EPFL) ve Stanford Üniversitesi’nde yer alan araştırmacılar tarafından yeni bir drone modeli üretildi. FlyCroTugs adını alan bu söz konusu üretimi gerçekleştirilen drone, üzerinde yer alan vinci, yapıştırıcısı ve olta kancasıyla birlikte muhteşem bir şekilde her yere tutunabiliyor.

Özelleştirilebilir yapıda tasarlanarak imal edilen bu söz konusu ürün farklı senaryo durumlarına göre üstündeki cihazlar değiştirildiğinde farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilmekte. Kavrayıcı yapısıyla birlikte her yüzeye rahatlıkla tutunabilen bu drone, isterseniz tekerlekli hale bile geliyor.

Taşıma konusunda ise gün yüzüne çıkan özellik kavrayıcılar oluyor. Kavrayıcıların oluşturulmasında ise gecko adı verilen sürüngenlerin ayak yapısının göz önüne alınmasının büyük önemi olduğu söyleniyor.

Molekül düzeyinde meydana gelen tutunmasıyla birlikte yapışkan pedlere ve kancalara kıyasla çok daha yüksek başarı gösteren söz konusu dronedaki bu durumun mümkün olmaması durumunda, olta kancalarına benzeyen yapıda bir grup çivinin taşınmak istenilen nesneyi taşımak için kullanıldığı söyleniyor.

Boyutu küçük olan bu söz konusu drone, kavrama alanında çok başarılı elbette. Ama sadece kavrama da başarılı değil. Aynı zamanda taşıma kapasitesi olarak kendi ağırlığının tamı tamına 40 kata kadar ağırlıkta malzeme taşıyabiliyor. Bu sayede Drone dünyasında büyük bir ilk gerçekleşmiş oluyor.

Özellikle kurtarma çalışmalarında çok büyük faydasının olacağı düşünülen söz konusu dronelar iki farklı deneye tabi tutularak sonuna kadar test edilmiş. İlk deney kapı kolunun açılıp açılmayacağının denendiği drone da, ikinci olarak parçalanan yapılar arasında kamerayla arama yapıp yapamadığı denenmiş. İkisinde de olumlu sonuçlar elde eden Dronelar, Ulaşım, kurtarma, taşımacılık, güvenlik gibi alanlarda kullanılıyor. Bu sayede de bu özelliklerle muhteşem işler çıkaracağa benziyor.

BİR CEVAP BIRAK