Ana sayfa Teknoloji Bundan Böyle Online Alışveriş Siteleri de Vergi Ödeyecek

Bundan Böyle Online Alışveriş Siteleri de Vergi Ödeyecek

86
0
PAYLAŞ

21 Haziran Perşembe günü ABD’de ki Yüksek Mahkeme, online satış yapan sitelerin devlete satış vergisi ödeyip ödememelerine dair bir oylama yaptı. Yapılan oylama sonucu online satışçıların vergi ödemesi ` evet oyuyla kabul edildi. Bu yeni karar özellikle B&H üzerinden alışveriş yapan müşterileri oldukça etkileyecek gibi.

1992 yılında alınan kararlara göre, satın alınan ürünler fiziksel olarak var olmayan bir mağaza üzerinden gönderiliyorsa, satışlara vergi konulmayacaktı. Ama Yüksek Mahkeme’nin almış olduğu bu karardan sonra, artık eski yasa geçerliliğini yitirdi ve satışçılara yeni bir vergi yükümlülüğü getirildi. Konu hakkında mahkemenin görüşlerini açıklayan Yargıç Anthony Kennedy, Quill Corp. v. North Dakota olarak bilinen eski anlaşmanın fiziksel mağazalar konusunda bazı eksiklikler ve hatalar içerdiğini belirti.

40 Yıllık İşini ABD Başkanlığı İçin Bırakan Starbucks Yöneticisinin, Ufkunuzu Açacak 10 Altın Tavsiyesi

Önceleri ABD’de bu kaide bölgelere göre de değişiklik gösterebiliyordu. Örneğin New York veya New Jersey dışından sipariş edilen ürünler için vergi ödenmiyordu. Yeni gelen vergi kanunu ile beraber firmaların bu vergileri müşterilere ödetmesi de tekrar olasılıklar arasında bulunuyor. Her ne kadar etiketlere satış vergisine dair bir ibare konulmasa da satış rakamlarına bu vergilerin ek edilmesi ihtimaller arasında.

BİR CEVAP BIRAK