Ana sayfa Teknoloji CHP ‘şeker raporu’ hazırlayacak

CHP ‘şeker raporu’ hazırlayacak

49
0
PAYLAŞ

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararından sonra kurulması talimatını verdiği komisyon, aralarında Erzincan, Burdur, Erzurum, Kars, Ağrı, Muş, Elazığ ve Malatya’nın da bulunduğu 23 ilde çalışma yaptı.

Özelleştirme kapsamındaki 14 fabrika başta olmak üzere birçok fabrikada incelemelerde bulunan komisyon, Eskişehir ve Samsun’daki temaslarının ardından 1 ayı aşkın süredir devam eden çalışmasını tamamlayacak.

“Siyasi değil ulusal mesele”

Komisyonda yer saha CHP Umumi Reis Yardımcısı Veli Ağbaba, Türk-İş’e bağlı Şeker-İş sendikasını ziyaret ettiklerini, sendikanın bu konuda iyi çalıştığını belirterek, tüm sendikalarla, çiftçi örgütleriyle görüştüklerini, gittikleri yerlere öbür partileri de çağırdıklarını söyledi.

Ağbaba, burada bir ittifak oluştuğunu, bu konuyu siyasi sorun değil ulusal sorun olarak gördüklerini dile getirdi.

Cumhuriyetin kurduğu en mühim kurumun kapatılmasına herkes gibi kendilerinin de karşı çıktığını belirten Ağbaba, mühim bir kamuoyu oluştuğunu, hükümetten bunu duymasını, ciddiye almasını beklediklerini aktardı. Ağbaba, hükümetin de bu sesi duyarak, bu özelleştirmeden vazgeçmesini istedi.

Nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e indirildiğinin anımsatılması üzerine bunun önemli, müspet olduğunu vurgulayan Ağbaba, şeker fabrikalarına talebi artırmak amacını taşımamasını umduklarını belirtti.

Ağbaba, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden vazgeçilmesini, nişasta bazlı şeker kotasının sıfıra indirilmesini, burada çalışan taşeron işçilere kadro verilmesini talep etti.

“9 milyon ton şekere ihtiyaçları var”

TBMM ve öbür alanlarda seslerini duyurmaya devam edeceklerini, raporlarını kamuoyuyla paylaşacaklarını söyleyen Ağbaba, şöyle konuştu:

“Bizim için şeker stratejik bir ürün. Çevremizdeki ülkelerin yıllık 9 milyon ton şekere ihtiyacı var, hiçbiri şeker üretmiyor. İran, Irak, Suriye, Ermenistan, Gürcistan üretmiyor. Şeker fabrikalarının sayısının artırılması gerekirken bunun kapatılması Türkiye’nin aleyhine. Türkiye’nin aleyhine olduğu için durdurulmasını istiyoruz. Buna, illerin esnaf odaları, ticaret odaları, iş odaları, sendikalar karşı. PANKOBİRLİK, şeker sendikası karşı, destekleyen kimse yok. Bu işe AKP milletvekilleri içinde bizim görüştüklerimiz de karşı.”

Kaynak: AA

BİR CEVAP BIRAK