Ana sayfa Teknoloji Chrome Kullanıcıları İçin 10 Kullanışlı İpucu

Chrome Kullanıcıları İçin 10 Kullanışlı İpucu

54
0
PAYLAŞ

Chrome, tarayıcılar arasında en çok tercih edilenlerden biri ve aslında oldukça kullanışlı özellikleri var. Vakit kazandıran ve kolaylık sağlayan bu özellikleri muhtemelen pek çoğumuz bilmiyoruz. Hazırladığımız listede, Chrome üzerinden rahatlıkla kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını sizlerle paylaştık. Umarım işinizi görür, iyi okumalar…

Chrome üzerinden dosyalarınıza ulaşabilirsiniz;

Eğer adres çubuğuna C:/ yazarsanız, bilgisayarınızda yer saha dosyalara ulaşabilirsiniz. Bu sayede dosyalarınızda arama ya da düzenleme yapmak için Chrome’dan çıkmanıza gerek kalmaz.

Adres çubuğunda hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz;

Herhangi bir matematik işlemi yapmak istediğinizde, hesap makinesi uygulamalarına ihtiyaç duymadan, araç çubuğuna işleminizi yazarak anında sonucunuzu derhal altta görebilirsiniz.

Chrome’da Bulunan Şifre Yönetici Eklentisi Daha Kullanılabilir Hale Getirilecek

Kapanmasını istemediğiniz sekmeleri sabitleyebilirsiniz;

Eğer Chrome’da gezinirken kapanmasını istemediğiniz sekmeler olursa, sekmenin üzerine tıklayarak ‘sekmeyi iğnele’ seçeneğine tıklayarak sekmenin kapanmasını engelleyebilirsiniz.

Yanlışlıkla kapattığınız sekmeyi hızlıca yine açabilirsiniz;

Hepimiz kimi yanlışlıkla, kapatmak istemediğimiz sekmeleri kapatabiliyoruz. Ancak telaşa gerek yok, hızlıca Ctrl Shift T‘ye basarak sekmenizi yine açabilirsiniz.

PC’nizi Hangi Chrome Eklentisinin Veya Sitenin Yavaşlattığını Bir Çırpıda Öğrenebilirsiniz!

Klavye kısayollarıyla sayfayı aşağı ve yukarı oynatabilirsiniz;

Özellikle uzun yazılar okurken işinize yarayacağını tahmin ettiğimiz bir öbür kısayol ise Space tuşuna basarak sayfayı aşağı kaydırabilecek olmanız. Aynı şekilde, Shift Space’e basarak sayfayı yukarı kaydırmanız da mümkün.

Chrome eklentileriniz için kısayol belirleyebilirsiniz;

Chrome’da kullandığınız bazı eklentileri etkinleştirebilmek için kısayollar ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için araç çubuğuna chrome://extensions/shortcuts yazmanız yeterli, çıkan eklenti menüsünden lüzumlu düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Seçtiğiniz Chrome giriş sayfasını, klavye kısayolları sayesinde açabilirsiniz;

Eğer Chrome’da sık kullandığınız ve giriş sayfası olarak ayarladığınız bir sayfa varsa, Alt Home’a basarak giriş sayfanızı açabilirsiniz.

Google, Kötüye Kullanımla Mücadele Etmek için Üçüncü Yan Sitelerin Chrome Uzantılarını Engelleyecek

Chrome’un kullandığı hafıza miktarına göz atabilirsiniz;

Chrome’un ne kadar hafıza kullandığına göz atmak isterseniz, yeni sekmede Shift Esc tuşlarına basmanız yeterli olacaktır. Çıkan menüde bellek ve işlemci kullanımlarını görebilirsiniz. 

Sık kullandığınız web sitelerinin kısayollarını masaüstünüze ekleyebilirsiniz;

Eğer çok sık ziyaret ettiğiniz bir web sitesi varsa, siteyi Chrome üzerinden açıp, Chrome menüsünde ‘Diğer araçlar’ seçeneğinden ‘Kısayol oluştur’ diyerek masaüstünüze ekleyebilirsiniz.

Bill Gates’e Göre CTRL ALT DELETE Kısayolu Pratik Değil!

Chrome’u klavye kısayollarıyla yeniden başlatabilirsiniz;

Chrome’u kapatıp açmak yerine hızla yeniden başlatmak isterseniz, araç çubuğuna ‘chrome://restart’ yazıp enter tuşuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilisiniz.

BİR CEVAP BIRAK