Ana sayfa Bilgisayar Çin Malı Süper Hızlı Bilgisayar Geliştirecek

Çin Malı Süper Hızlı Bilgisayar Geliştirecek

131
0
PAYLAŞ
süper hızlı bilgisayar

Dünyanın önde gelen ekonomilerinden birisi olan, özellikle teknoloji piyasasının Pazar alanına hakim olması ile adından sıklıkla söz ettiren Çin, kamuoyuna yeni açıklamasıyla oldukça dikkatleri çekti. Proje başarılı olursa bilgisayarın Çin Malı süper hızlı bilgisayar olacağını söyleyebiliriz. Buna göre Çinli teknoloji uzmanları en hızlısından bile 10 kat daha hızlı olmak üzere bir bilgisayar geliştirecek.

Çin Malı Süper Hızlı Bilgisayar İlgi Görecek Mi?

Dünya üzerinde en hızlı bilgisayar olma unvanına sahip olan ve bu unvanı uzun bir süre daha koruyacağı düşünülen Sunway TaihuLight, Çin sayesinde bu unvanı her an elinden kaybedebilir. Zira Çin, bu alanda oldukça iddialı geliyor. Yapmış oldukları bilgilendirme ile birlikte, Çin piyasasının bu bilgisayarın işlemcisinden bile çok daha hızlı bir bilgisayar yapacaklarını ileri süren Çinli yetkililer, bu konu ile ilgili oldukça iddialı.

Cin-super-hizli-bilgisayarlar

Haberi yayınlayan gazete ise China Daily olarak göze çarptı. Bu gazetede yayınlanmış olan habere göre, dünyanın en hızlı bilgisayarı olma unvanını elinde bulundurmuş olan ve üretimi ile yine Çin’e ait olan bilgisayardan kat be kat daha hızlı bir bilgisayar geliştirildiği açıklandı. Bu bilgisayar, Çin’in ünlü teknoloji merkezleri arasında yer alan Tiencin kentinde yapılacak.

Haber Dünyada da Büyük İlgi Gördü

Çin tarafından yayınlanmış bu haber, teknoloji bağımlılarını da oldukça şaşırttı. Zira 2020’den önce piyasaya sunulması beklenen bu aletin, dünyanın en hızlı bilgisayarı olması bekleniyor. Çin’in bir önceki üretimi olan bilgisayar ise, saniyede 1 kentilyonluk bir işlem yapabilme hacmine sahipti. Bu acısan bakıldığında, yeni geliştirilecek olan aletin son derece hızlı bir alet olması bekleniyor.

Bu bilgisayarın işlemcisine eklenecek yeni özellikler ile birlikte, deprem dalgalarını okuyabilir nitelikte eklentilerinin olması da bekleniyor. Özellikle gelecek dönem içerisinde büyük bir tehlike olarak görülen salgın hastalıklar ile mücadele aşamasında da bilgisayarın insanlığa büyük bir faydası olacağı bilgisi verildi.

Bu konuda oldukça iddialı olan Çin’in önümüzdeki yıllarda bu projeden elde edeceği başarıyı hep beraber göreceğiz. Ancak bununla birlikte, dünyanın en hızlı bilgisayarlarının üretiminin de Çin’den çıktığı düşünüldüğünde, Çin’in iddia etmiş olduğu bu başarıyı elde etme şansının da oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çin malı süper hızlı bilgisayar için nefesler tutuldu. Proje ilerledikçe detayları siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

BİR CEVAP BIRAK