Ana sayfa Bilim Çin’li Astronotların Bir Garip Başarısı!

Çin’li Astronotların Bir Garip Başarısı!

142
0
PAYLAŞ

Uzay’a en fazla mekik ve uzay aracı gönderen ülke unvanını uzun süredir elinde tutan Çin’den önemli bir haber daha geldi. Uzay’a fırlatılan son uzay mekiği olan Tiengong-2 (Gök Saray-2) özel bir anlam taşıyor. Çünkü Gök Saray-2 ‘nin iki astronotu Cing Haypıng ve Çın Dong uzayda eşine az rastlanan bir olaya imza attı ve adını tarihe yazdırdı. Bu iki idealist astronot aynı zamanda haber spikerliğine de soyundu ve uzaydan haber yapan ilk astronotlar olarak bilim dünyasına adını altın harflerle kazıdı.

Canlı Haber Sundular!
Önümüzdeki günlerde yurda tekrar dönmesi planlanan Gök Saray-2 uzay mekiği’nin bu çılgın iki astronotu, haber kanalına canlı bağlanarak uzay boşluğunun kısa bir turunu attıktan sonra uzayda yaşamdan bahsediyor ve ekliyorlar:” Uzay’a gelecekseniz temiz elbiseler ve eşyaları yanınıza bol alın, çünkü burada temizlik çok zor, özellikle uzay boşluğunda eşyaları yıkamak bir işkence, ama her şeye rağmen mükemmel bir deneyim kazanmak da mümkün.”

Cing ve Çin’in uzaydan haber geçen ilk astronotlar olarak tarihe geçmesi, ülke çapında da geniş yankı uyandırdı. Bu anı canlı izlemek isteyen yaklaşık 1 milyar Çin’li, habere ve bu eşsiz ana ortak oldu. Yörüngeden yarın ayrılması planlanan Gök Saray-2 uzay boşluğunda ciddi çalışmalar yapmış ve toplanan verileri önümüzdeki günlerde kamu oyu ile paylaşacaklarını ifade etmişlerdi.

BİR CEVAP BIRAK